OSLO, Obezbijeđivanje čiste vode i toaleta u zemljama u razvoju je najbrži način da se ne samo unaprijedi zdravlje širom svijeta, već i iskorijeni siromaštvo, pokazala je studija Univerziteta Ujedinjenih nacija.
Time bi se uštedio novac koji se troši na liječenje bolesti, povećala bi se produktivnost izgubljena zbog bolesti i stvorili uslovi za otvaranje novih radnih mjesta, upozoravaju stručnjaci Univerziteta UN, koji sprovodi istraživanja globalnih problema od značaja za Ujedinjene nacije i njihove agencije.
Od oko 6,7 milijardi stanovnika naše planete, više od 900 miliona nema pristup neškodljivoj vodi za piće, a 2,5 milijardi živi bez adekvatnih sanitarija. Povećanje svjetske populacije i klimatske promene mogli bi dodatno da otežaju situaciju u ovoj oblasti, prenosi Rojters.
Ukupan broj smrtnih slučajeva koji se mogu pripisati lošem kvalitetu vode i neadekvatnim sanitarno-higijenskim uslovima je 2002. procijenjen na preko 3,5 miliona. Oko 94 odsto dijareja, koja ubija preko 1,4 miliona djece godišnje, moglo bi da bude spriječeno.
Procijene potrebnih dodatnih godišnjih investicija za obezbijeđivanje pitke vode i sanitarija kreću se između 12 i 25 milijardi dolara. Poređenja radi, stanovnici Sjeverne Amerike godišnje na hranu za kućne ljubimce potroše 12 milijardi dolara, napominje Zafar Adil, šef Međunarodne mreže za vodu, prirodnu sredinu i zdravlje pri Univerzitetu UN, čije je sjedište u Kanadi.
Procijenjuje se da bi se na osnovu poboljšanog zdravlja i produktivnosti, koristi od navedenih investicija bile i devetostruko veće.
Svođenje na polovinu broja stanovnika naše planete koji žive u krajnjem siromaštvu do 2015. godine, jedan je od milenijumskih ciljeva vlada svjetskih država, koje su se, između ostalog, obavezale i na unapređenje sanabdjevenosti vodom i sanitarnih uslova.
Adil, međutim, predviđa da bi globalna finansijska kriza mogla bar u naredne dvije godine da isprazni budžete za pomoć zemljama u razvoju.