BEOGRAD, Profesor Fakulteta za ekonomiju, finansije i administraciju Goran Pitić zamjerio je autorima novog modela razvoja što on obuhvata previše brojki i prognoza.
On smatra da bi koncept morao da obuhvati konkretne brojke, a ne obrnuto, da se postave cifre i da se onda “puni sistem”.
Na početku koncepta trebalo bi da stoji da se nov razvojni model zasniva na privredi koja počiva na znanju, na konkurentnoj privredi, na inovacijama, na reformi tržišta rada, reformi javne uprave, kaže Pitić.
Pitić je zamjerio autorima novog modela razvoja što su dali i neodgovarajuće mjesto konkurenciji i izvozu.
Posebno se to, prema njegovom mišljenju, odnosi na izvoz za koji se kaže da je jedna od osnovnih poluga novog razvojnog koncepta, ali se uprkos tome nalazi na kraju razvojne strategije.
Pitić je takođe upozorio da je nov model razvoja “sedamdeset i neka (ekonomska) strategija u ovom novom periodu i da bi ova strategija dobila neki drugačiji ishod, mora i tretman prema tome da bude drugačiji.”
Ključ je opet u konkretnom sprovođenju predočnog programa razvoja, kazao je Pitić
U odgovoru na pitanje da li je realno očekivati rast domaće štednje u dinarima, koja bi se upotrebila za investicije, Pitić je rekao da Srbija ima “beznadežno nisku štednju”, koja zahtjeva povećanje finansijskog kapaciteta države da bi došlo do povećanja štednje.
“Ja smatram da je poželjno da se izvrši određena dinarizacija i da ima prostora za poboljšanje, ali imam u vidu da je ključni pomak do sada bio na strani aktive, a na strani pasive još uvijek nemamo taj deo. Jer, dinar još uvijek nema tu vrstu kredibiliteta da se vremenski depoziti povećaju na više od godinu dana”, objasnio je Pitić.
Veselinović: Novi model razvoja je prihvatljiv
Predsednik “Galeb grupe” Radoslav Veselinović izjavio je da je nov model razvoja Srbije za njega, kao privrednika, prihvatljiv zbog toga što se orjentiše na izvozno usmjerenu privredu, na smanjenje javne potrošnje i povećanje investicija, ocjenjujući da je za njegovo sprovođenje potrebno obezbijediti političku stabilnost.
“Cijeli taj paket, u ovom momentu, je vrlo prihvatljiv. Normalno, treba ga dalje razraditi i videti da li će biti dovoljno sredstava za pomoć domaćoj privredi, koja može biti orijentisana prema izvozu”, kazao je Veselinović i upozorio da ukoliko Srbija želi da stremi ka ovom razvojnom projektu koji je predložen, mora postojati politička stabilnost.
Pored svih mjera koje su predviđene novim konceptom razvoja, Veselinović je naglasio da se moraju ukloniti sve administrativne barijere, koje su do sada bile prepreka i za strane i domaće investitore.
“Treba stvoriti takve uslove da možemo negde u roku od tridesetak dana da dobijemo dozvole i da krenemo u gradnju naših objekata. Sada se dešava da čekamo od godinu do tri godine, da bi realizovali neke projekte koje imamo, a za to vrijeme strane kompanije odlaze u susjedne zemlje i realizuju projekte, počinju proizvodnju i već prave profit, dok mi ne možemo da krenemo ni od temelja”, naveo je Veselinović.
“U svakom slučaju, treba da se smanji javna potrošnja da bi mogli da očekujemo da budu smanjena opterećenja privrede. To nisu samo porezi i doprinosi, to su i takse i lokalni uslovi privređivanja i i sve ono gdje moramo da izdvojimo neka sredstva”, kazao je on.
Predsjednik Upravnog odobra kompanije “Metalac” iz Gornjeg Milanovca Dragoljub Vukadinović izrazio je zadovoljstvo što nov model razvoja Srbije u prvi plan stavlja proizvodnju i izvoz.
On je, istovremeno, ukazao da bi u tom modelu više pažnje trebalo posvetiti regionalnom razvoju, smanjenju javne potrošnje, reformi javnog sektora i stabilnosti deviznog kursa.
“Meni je drago da u ovoj razvojnoj strategiji prvi put vidim da je proizvodnja i izvoz glavna poluga u budućem razvoju Srbije, što do sada, uglavnom, nije bilo, na šta smo mi ukazivali i ranije, nego je bio važan razvoj trgovine ili finansijskih usluga”, kazao je Vukadinović.
Komentarišući konkretne brojke u novom konceptu razvoja, Vukadinović je upozorio da na jučerašnjoj prezentaciji o novom modelu ekonomskog razvoja Srbije nisu prikazani konkretni mehanizmi kako da se predviđeno ostvari, dinamika tog ostvarenja i ko će iza toga stajati.
“Uspjeh predočenog programa zavisi od Vlade Srbije, jer ona treba da ga sprovede i objasni narodu da moramo danas raditi više i zarađivati manje. To ne znači da ćemo živjeti teže, ali da to radimo radi budućnosti svojih potomaka”, istakao je poznati privrednik.
Vlada mora da bude istrajna, da ne bude popustljiva prema ljudima u javnom sektoru i državnim činovnicima, naglasio je Vukadinović, ukazujući da najviše nezadovoljstva dolazi odatle, da mnogi negoduju iako imaju prosjek plata i 50.000 dinara mjesečno.
“Nisam vidio da neka konfekcija štrajkuje, iako su im prosječne plate svega 10.000 dinara mesječno”, zaključio je predsjednik Upravnog odbora jedne od najuspješnijih srpskih kompanija koja veliki dio svoje proizvodnje plasira na strano tržište. Tanjug