BEOGRAD, Predsjednik Upravnog odbora “Sosijete ženeral banke” Goran Pitić kaže da će situacija na evropskom tržištu stvarati pritisak na rast kamata na kredite u Srbiji.
Sa druge strane će, kako je dodao, konkurencija među bankama vršiti pritisak u suprotnom smjeru, tako da će konačni rezultat zavisiti od politike svake banke.
Pitić je ocijenio da će banke u Srbiji imati različite pozicije, u zavisnosti od instrukcija centrale i da je “već bilo izvjesno prošle godine da su pojedine banke iskazale smanjivanje svog angažovanja”.
Pitić je istakao da je imajući u vidu opšte ekonomsko okruženje, teško predvidjeti parametre poslovanja banaka i naveo da veliki uticaj imaju troškovi sredstava, odnosno pitanje cijene depozita, kao i slabljenje kursa dinara, što utiče na bilanse, ne samo preduzeća, nego i banaka.
“Drugo pitanje je kvaliteta plasmana i novih ili starih klijenata, koji teško mogu da predvide u kom pravcu da se kreću. Tako da je to mnogo suženija situacija nego što je bila u prethodnim godinama i vjerovatno će banke između sebe tražiti prostor da uzmu dio tržišnog učešća”, rekao je Pitić.
“Evidentno je da ova godina ne može donijeti veliki napredak u pogledu privrednog rasta. No, konkurencija će banke koje su već sada pokazale da ne mogu da drže korak i dalje ostaviti u tom trendu, a s druge strane, neke druge banke uzeće dio tržišnog učešća”, napomenuo je Pitić.
Pitić je kazao kako svi očekuju da privreda ponovo počne da radi i zato smatra da fokus nove vlade mora u startu da bude olakšavanje poslovnog okruženja, rad na poreskoj politici, kako bi novi vjetar prostrujao u poslovanju domaće ekonomije.
Pitić je ocijenio da ove godine na domaćem tržištu vjerovatno ne može da se očekuje ukrupnjavanje u bankarskom sektoru – “to može da se desi negdje spolja, pa da se reflektuje na naše tržište”.
Domaće banke ranjive
Pitić je istakao da su “pojedine banke sa domaćim kapitalom pokazale ”ranjivost”, odnosno relativno nekvalitetnu politiku rizika, što govori o potrebi da se u tim segmentima država uključi i ozbiljnije vodi računa o resursima koje ima u tim bankama”. “Čeka nas da vidimo kakva će biti situacija sa Komercijalnom bankom, koja sigurno ima dobar potencijal”, dodao je Pitić. Tanjug