BEOGRAD, Bankarski sektor u Srbiji prati stanje u privredi jer je nemoguće da banke funkcionišu sjajno, a da privreda ima toliko problema.
Kako je ocijenio predsjednik Upravnog odbora Sosijete ženeral banke (SGB) u Srbiji Goran Pitić najveći problem banaka u Srbiji nije likvidnost nego povećan rizik što se reflektuje kroz nivo problematičnih kredita kojih je više od 20 procenata na nivou ukupne privrede.
Pitić je ukazao da je i pitanje kako će biti konsolidovane banke koje su potvrdile nesolventnost u poslovanju u prethodnom periodu, poput “Agrobanke” i još nekoliko banaka.
“Među neizvjesnostima koje nas čekaju jeste i konsolidacija bankarskog sektora u pojedinim zemljama koje su pod uticajem ozbiljne krize”, dodao je on.
Pitić je istakao da je u planu poslovanja Sosijete ženeral banke da šire prisustvo u Srbiji, uz povećanu efikasnost i kontrolu rizika, ali i otvorenost za klijente.
Čelnik SGB u Srbiji je dalje kazao da monetarna politika u zemlji upravlja svojim osnovnim instrumentom, a to je referentna kamatna stopa.
“Pomjeranja u smislu povećanja kamatne stope i akcije vlade u pogledu subvencionisanih kredita uticali su na vrstu stabilizacije ili kretanja kursa pa je došlo do određene apresijacije”, objasnio je Pitić i napomenuo da treba biti veoma oprezan u pogledu dugoročnih prognoza kretanja.
“Dobra je najava Narodne banke Srbije, da će voditi računa da fluktacije budu relativno mirne, da ne budu previsoke, jer to stimuliše prisustvo trgovaca na tržištu”, naglasio je Pitić.
Na signale stabilnosti sistema će bitno uticati i novembarski razgovori sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), što će opet imati odraza i na kurs dinara, mišljenja je Pitić. Tanjug