BIJELJINA – Grupa ekoloških udruženja, aktivista i neformalnih grupa građana iz BiH uputila je pismo podrške Savezu ekoloških organizacija Srbije u aktivnostima protiv, kako je navedeno, štetnog uticaja rudnika litijuma i projekta “Jadar” kompanije “Rio Tinto” na ekosistem i sliv vodenih tokova donjeg toka i ušća rijeke Drine u Savu.
Iz Ekološkog udruženja “Eko put” iz Bijeljine navode da rudarska kompanija “Rio Tinto” planira iskopavanje na obali Drine, te ukazuju da tehnologija za preradu litijuma podrazumijeva korišćenje toksičnih materijala što bi moglo dovesti do nesagledivih posljedica.
“Prema procjenama stručnjaka, to bi dovelo do uništavanja šuma, rijeka, biljnog i životinjskog svijeta u prečniku od 50 kilometara oko rudnika, a posljedice bi se osjetile u prečniku od 200 kilometara od rudnika“, navode iz Udruženja “Eko put”.
Ističu da je za potpuni oporavak zemljišta nakon prestanka rada rudnika potrebno više od 500 godina.
“Zbog svih ovih saznanja, mi kao ekološki aktivisti, kao pojedinci, predstavnici udruženja građana i nevladinih organizacija, neformalnih grupa građana i svih onih koji se bore za zdravu prirodu i za održivi razvoj regiona, pružamo punu podršku Savezu ekoloških organizacija Srbije i svim drugim građanskim aktivistima koji se bore da se zaustavi zagađenje vode, zemlje i vazduha nastalo rudarenjem litijuma prljavim tehnologijama“, navodi se u pismu podrške.
Pismo, između ostalih, potpisuju Ekološko udruženje “Eko put”, Ekološko udruženje “Ada”, Udruženje građana “PEZ Renesansa”, sva tri iz Bijeljine, zatim Udruženje “Eko Gotuša” iz Fojnice, Udruženje građana “Za Doljanku”, Udruženje građana “Bjelava” iz Foče i drugi. Srna