– MMF ODOBRIO BiH BUDŽETSKI DEFICIT OD 4% BDP!
– ZAKON O RADU U DECEMBRU
BANJALUKA, SARAJEVO, Vlasti Republike Srpske, Federacije BiH i Savjeta ministara BiH u najnovijem Pismu namjera obavezali su se na niz novih ustupaka i usvajanja zakona u vrlo kratkom roku, kako bi dobili dogovorena i dodatna sredstva od Međunarodnog monetarnog fonda, prenosi poslovni portal CAPITAL.ba.
Novi Zakon o radu mora biti usvojen do kraja decembra, a MMF je odobrio procjenu vlada RS i FBiH da „prirodne katastrofe“ budžetski deficit na kraju godine može premašiti četiri odsto BDP.
U Pismu od 13. juna, upućeno direktorici MMF-a Kristini Lagard, koje prenosi poslovni portal CAPITAL.ba, entitetske i vlasti na nivou BiH, iznijeli su mnogo težu ocjenu sadašnje situacije i prognoze ekonomskog rasta od one koja je zvanično prisutna u javnosti. (Preuzmi: Pismo namjera MMF)
Vlasti priznaju da su odlučni da krenu sa „kritičnom reformom“ kako nazivaju usvajanje novog zakona o radu. Nisu kažu uspjeli to uraditi prije jer nije postignut konsenzus sa socijalnim partnerima. „Entitetske vlade će“, kako se navodi u Pismu namjera, „uz pomoć osoblja Svjetske banke i MMF-a, poboljšati nacrte novih zakona o radu u narednim mjesecima koji će biti osnov za nove razgovore sa socijalnim partnerima… S obzirom na vrijeme koje će biti potrebno za javnu raspravu i predstojeće parlamentarne izbore, očekujemo da novi zakon o radu bude usvojen od strane parlamenata do kraja decembra 2014. godine“.
Vlasti su da bi dobile novu trašnu od MMF postavile nove rokove:
Republika Srpska
– Zakonski propisi koji regulištu osnivanje i nadzor nad društvima za upravljanje imovinom – SEPTEMBAR 2014.
– Nacrt novog Zakona o bankama i drugim kreditnim institucijama – SEPTEMBAR 2014.
– Novi zakon o radu – DECEMBAR 2014.
Federacija BiH
– Zakon o jedinstvenom registru korisnika gotovinskih naknada na koje se ne uplaćuju doprinosi – JULI 2014.
– Zakonski propisi koji regulištu osnivanje i nadzor nad društvima za upravljanje imovinom – SEPTEMBAR 2014.
– Nacrt novog Zakona o bankama i drugim kreditnim institucijama –SEPTEMBAR 2014.
– Novi zakon o radu – DECEMBAR 2014.
Nivo BiH
– Sklopiti sporazume sa najvećim dužnicima indirektnih poreza UIO BiH – SEPTEMBAR 2014.
– Povećati akcize na fino rezani duvan
Detalji Pisma: Štete procjenjene na 10% BDP
„Jasno je da su poplave i klizišta izazvali velike štete stambenom fondu, biznisu, poljoprivrednom zemljištu i infrastrukturi. Preliminarne procjene ukazuju da je gubitak jednak 5 do 10 odsto bruto društvenog proizvoda države. Očekuje se pad proizvodnje i izvoza, a potreba za uvozom će rasti. Ako se hitno ne riješi platni bilans može doći do ozbiljnih ekonomskih poremećaja. Vlade se suočavaju sa značajnim gubicima prihoda, a kreditni portfolio banaka se pogoršava“, navodi se u Pismu namjera. Rast BDP će ove godine znatno biti usporen na 0,7 odsto.
Nezaposlenost je 28 odsto, i vjerovatno će ubrzo rasti jer privreda uništena i pretrpjela teška oštećenja.
U Pismu namjera se najavljuju ubrzani napori na poboljšanje naplate poreza, koji, kako se navodi, padaju kao posljedica poplava i klizišta.
Konkretni potezi koje vlasti namjeravaju preduzeti za poboljšanje naplate poreza: Razmjena informacija o poreskim obveznicima između četiri poreske agencije koja je počela u januaru 2014. sada je proširena, Parlament BiH je odobrio usklađivanje stopa akciza na različitim duhanskih proizvoda, i povećanje akciza na fino rezani duhan. UIO BiH i entitetske inspekcijske službe će pojačati saradnju u borbi protiv krijumčarenja i prodaju na domaćem tržištu duvanskih proizvoda koji nemaju akcizne markice. Upravni odbor UIO je, navodi se, odobrio novi nacrt Zakona o carinskoj politici koja je u skladu sa zakonodavstvom EU i cilj je se on razmatra u Parlamentu BiH do kraja septembra ove godine. UIO će uspostaviti jedinicu za otkrivanje i sprečavanje utaje PDV-a, te uvesti bazu rizika za reviziju povrata PDV-a. Entiteti su se obavezali da će postići sporazum o izmirenju međusobnih zaostalih potraživanja prihoda od indirektnih poreza iz 2012.godine. UIO će takođe objaviti mjesečne informacije o stanju zaostalih indirektnih poreza i reprogramiranim poreskim dugovanjima, kao i informacije o sklopljenim sporazumima o reprogramiranju dugova. UIO će do kraja septembra 2014. nastojati postići sporazume o rasporedu isplate sa najvećim poreskim dužnicima.
Šta je Vlada Srpske obećala
U Pismu namjera se navodi da Republika Srpska ima cilj da narednih mjeseci, uz pomoć MMF-a, završi analizu poreza da bi se izbjeglo dvostruko oporezivanje, sa posebnim osvrtom na transferne cijene.
Vlada RS ubjeđuje MMF da će do kraja septembra u Skupštini biti usvojen, već pripremljen novi Zakon o fiskalnoj odgovornosti koji ima za cilj da osigura dugoročnu fiskalnu održivost i povećanje transparentnosti.
Biće pojačane fiskalne kontrole potrošačkih jedinica koje posluju izvan glavne knjige trezora i imaju svoje račune.
FBiH registar do septembra
Federacija BiH navodi da čini napore na uspostavljanja centralizovane baze podataka svih korisnika socijalnih transfera. U tom cilju, očekuju da nacrt Zakon o jedinstvenom registru korisnika gotovinskih naknada na koje se ne uplaćuju doprinosi bude usvojen do kraja jula 2014. godine, a nakon toga, će „angažovati sve potrebne financijske i administrativne resurse kako bi ova baza podataka bila operativna do kraja septembra 2014 godine“.
Vlada FBiH navodi da nastavlja sa revizijom povlaštenih penzija.
Priznajemo: Zdravstveni sektor previše troši
„Mi priznajemo da je za poboljšanje materijalnog položaja našeg sistema zdravstvene zaštite potrebno zaustaviti povećanja troškova i stvoriti uslove za smanjenje poreskog opterećenja plata kroz smanjenje stope doprinosa za zdravstveno osiguranje. Kao preduslov, to zahtijeva sveobuhvatnu reformu našeg sistema zdravstvene zaštite. U tom smislu, naš ključni reformski prioriteti, identifikovani uz pomoć Svjetske banke, su: poboljšanje efikasnosti javne nabavke i izdavanje lijekova, medicinskih uređaja i opreme, obnova bolnice, izmjena pravnog okvira za pružanje zdravstvenog osiguranja preko službi za zapošljavanje. U narednim mjesecima, mi ćemo usko sarađivati sa Svjetskom bankom o razvoju specifičnih mjera koji će biti osnov reformi“, navodi se u Pismu namjera.
Finansijski sektor
“Profitabilnost finansijskog sektora je pod pritiskom zbog smanjene kreditne aktivnosti i nastavka pogoršanja kreditnog porfolia banaka, ali velikih razaranja stambenih i poslovnih objekata u poplavama i klizištima što će uzrokovati dalji rast nekvalitetnih kredita i stvoriti dodatne potrebe rezervisanja. Zbog toga će agencije za bankarstvo nastavili pažljivo nadzirati financijski sektora i, posebno, pojačati kontrolu banaka koje budu identifikovane kao ugrožene. Sve banke koje su pod pojačanim nadzorom od strane agencija za bankarstvo su završili izbor vanjskog revizora i očekuje se da rezultati njihovih pregleda, budu dostupna uskoro, što će regulatoru pružiti vrijedne informacije o potencijalnim rizicima bilansa“, ističe se u Pismu od 13.juna ove godine.
Vlasti u BiH kažu da napreduju pripreme novih bankarskih zakona u oba entiteta koji će biti usklađene sa zakonodavstvom EU i sa Basel II, pored toga, ako bude potrebno, biće izmjenjeni i povezani zakonskih propisi poput Zakon o Agenciji za osiguranje depozita.
Vlade RS i FBiH u Pismu namjera navode da se pripremaju zakoni za regulisanje upravljanje imovinom kampanije, koji bi u nacrtu mogli biti odobreni od entitetskih vlada do kraja septembra. Oba entiteta će takođe razmotriti svoje zakone o stečaju kako bi stečajni postupak pojednostavio i skratio.
Zbog poplave teže do novog zakon o radu!?
Vlada RS i FBiH navode da su nastavili da traže konsenzus sa socijalnim partnerima o novom zakonu o radu koji je pogodniji za stvaranje novih radnih mjesta. „Mi smo imali cilje da novi zakon o radu bude usvojen od strane parlamenata do kraja decembar 2013, ali to nije bilo moguće jer nije postignuta saglasnosti sa socijalnim partnerima, i to je postalo još teže u nakon nedavne prirodne katastrofe. Više vremena je stoga potrebno za naš dijalog sa socijalnim partnerima, ali kako smo odlučni da krenemo sa ovom kritičnom reformom, entitetske vlade će poboljšati nacrte novih zakona o radu u narednim mjesecima, uz pomoć osoblja Svjetske banke i MMF-a, koji će biti osnov za nove razgovore sa socijalnim partnerima“, navodi se u Pismu namjera.
„Nacrti će minimalno: zahtijevati da svi kolektivni ugovora budu vremenski ograničeni, omogućiti diferencirano određivanje plata na osnovu sposobnosti, kvalifikacije i iskustva, smanjenje destimulacije za zapošljavanje, pojačati inspekcije rada i povećati kazne za kršenje zakona o radu, zaštititi prava radnika u skladu sa međunarodnim standardima o radu i Evropske zajednice. S obzirom na vrijeme koje će biti potrebno za javnu raspravu i predstojeće parlamentarne izbore, očekujemo da novi zakon o radu bude usvojen od strane parlamenata do kraja decembar 2014.godine“, piše u Pismu.
Vlasti su obećale da će u međuvremenu nastaviti sa izradom novog zakona o državnim službenicima i namještenicima, kako bi se olakšala reforma javne uprave.
Spašavanje karijera na katastrofi
Ekonomisti sa kojima smo razgovarali oštro osuđuju „olako“ davanje obećanja koja ne možemo ispuniti, ali i neshvatljivo vjerovanje MMF-a da će to biti urađeno.
„Niti želim da shvatim MMF, koji kao da ne zna gde je, pa veruje da će neki zakoni biti usvojeni u septembru, a Zakon o radu u decembru, niti shvatam narod, koji uporno bira iste garniture parazita, uz retke časne izuzetke“, kaže za portal CAPITAL ekonomista Svetlana Cenić.
„Ne shvatam ni promjenu rješenja od pisma od pisma, od analize do analize, ne shvatam spasavanje sitnih karijera na takvoj katastrofi kao što su poplave, ne shvatam, odsustvo svake odgovornosti za budućnost 3,5 miliona ljudi, ne shvatam friziranje izveštaja… Zašto? Zato što će trebati godine da se iole oporavimo. a to se ne tiče ni domaćih vlasti, ni inostranih finansijskih institucija“, zaključila je Cenić.
Preuzmi: Pismo namjera MMF
CAPITAL: Siniša VUKELIĆ