BANJALUKA, Većina fabrika za proizvodnju peleta u RS zaustavila je ili drastično smanjila proizvodnju zbog nedostatka sirovine s obzirom na to da su niske temperature i snijeg obustavili rad pilana koje ih snabdijevaju sječkom.
Potražnja za peletom u proteklih 20 dana je ogromna, a fabrike koje ga proizvode uglavnom su potrošile zalihe i ono malo svakodnevne proizvodnje odmah isporučuju kupcima. Manjak peleta doveo je i do rasta njegove cijene u pojedinim fabrikama.
U fabrici “Ensa BH” u Srpcu kažu da sa proizvodnjom peleta za domaćinstva počinju tek 15. februara.
– Pelet za domaćinstvo zahtijeva kvalitetniju sirovinu, ali nje nema jer su pilane zatvorene. Trenutno proizvodimo industrijski pelet i njega plasiramo u Italiju. Cijenu peleta nismo mijenjali i trenutno je za tonu potrebno izdvojiti 300 maraka – kazala je Sanja Jungić iz “Ense BH”.
U fabrici peleta “Zelena energija” u Novom Gradu ističu da proizvodnja nije stala, ali da je smanjena zbog nedostatka sirovine.
– Pilane ne rade zbog niskih temperatura i prinuđeni smo da nabavljamo sirovinu u Hrvatskoj. Zbog velike potražnje za peletom i smanjene proizvodnje formiramo liste kupaca. Cijena tone peleta košta oko 390 maraka, što je za 130 maraka više u odnosu na cijenu van sezone – naveli su u ovoj fabrici.
Fabrika “EKO-M” u Srebrenici bilježi najveću potražnju od kada je počela da radi, ali narudžbe ne može da ispoštuje jer je zbog nepovoljnih vremenskih uslova bila prinuđena da proizvodnju smanji na minimum.
– Drvo i ostala sirovina su zaledili i mi ne možemo da ih prerađujemo. Moramo da sačekamo više temperature – kazali su u ovoj fabrici koja je zbog velike potražnje takođe posegla za listom čekanja na kojoj su imena kupaca.
Ista situacija je i “Savoksu” iz Milića gdje je proizvodnja zaustavljena do boljih vremenskih uslova.
– Po ovako niskim temperaturama nikako ne možemo raditi. Sve ledi. Niko ne pali mašine jer ne može. Dodatni problem pojedinim fabrikama stvara i to što nemaju dovoljno sirovina – ističu u “Savoksu”.
Probleme sa kojima se suočava gotovo cijela branša nemaju jedino u fabrici peleta koja posluje u sastavu grupacije “Fagus” iz Kotor Varoša u kojoj proizvodnja nije stala zahvaljujući tome što imaju vlastite pilane i što su se prije zime snabdjeli dovoljnim količinama trupaca. Glas Srpske
– Dnevno proizvedemo 60 do 70 tona peleta. Velika je potražnja, ali nastojimo da prvo snabdijemo kupce u našoj opštini, a zatim ostale. Uprkos velikoj potražnji cijenu nismo mijenjali i za tonu peleta je potrebno izdojiti od 140 do 160 evra – rekao je šef u “Fagusovoj” fabrici Brane Kršić.
Tržni centri
U tržnim centrima u RS ističu da su suočeni sa nedostatkom peleta.
– Kupci svakodnevno dolaze i traže pelet. I kada ga dobijemo nestane ga za samo nekoliko sati. Ne možemo nabavljati ni od proizvođača jer i oni nemaju dovoljne količine jer su potrošili i zalihe – naveli su u jednom tržnom centru.