PARIZ, Knjiga francuskog ekonomiste Tomasa Piketija “Kapital u 21. vijeku” postala je hit i izazvala polemiku među ekonomistima, jer Piketi tvrdi da je za enormno povećanje jaza između bogatih i siromašnih kriv – kapitalizam.
Piketi je istražio niz istorijskih podataka i zaključio da se u ekonomijama koje sporo rastu postojeće bogatstvo gomila većom brzinom nego što rastu plate.
Time raste i razlika između bogatih i ne samo siromašnih, nego i pripadnika srednje klase.
Bogataši sve brže postaju još bogatiji, jer sjede na masi kapitala koji daje znatno veću korist nego rad. S druge strane, plate za većinu stanovništva više nisu dovoljne da bi bilo šta uštedili – upozorava Piketi.
On smatra da treba ulagati u obrazovanje te da su univerziteti snažan instrument za smanjenje nejednakosti.
Jedan od glavnih problema Evrope jeste to što se ulaže više novca u smanjenje nacionalnog duga nego u obrazovanje.
Piketi predlaže progresivno oporezivanje visokih plata i prihoda od kapitala.
Zbog toga je potreban globalni poreski sistem koji će manje uzimati od onih koji žive od svoje plate – navodi on.
Ako svaka zemlja zadrži svoj poreski sistem onda će to biti veoma teško. Multinacionalne korporacije već sada plaćaju razmjerno manje poreza nego mala i srednja preduzeća!
Njemačka, Francuska i Italija takmiče se da privuku investitore. Time se međunarodni koncerni mogu poigravati sa različitim poreskim sistemima i na kraju plaćati mali porez.
To nije loše samo za ravnopravno tržišno takmičenje, nego i za ekonomski rast i efikasnost ekonomije – navodi Piketi za Dojče vele.
On poručuje da je potrebna zajednička poreska politika te da nije moguće da, uz zajedničku evropsku valutu, istovremeno opstane 18 različitih poreskih sistema koji se međusobno takmiče.