BIJELJINA, Predsjednik Sindikata metalske industrije i rudarstva Republike Srpske Tane Peulić izjavio je danas da ne očekuje nikakva smanjenja prava radnika u industriji i istakao da kompanije u ovoj branši nikada nisu išle na smanjenje radničkih prava.
“Ne vjerujem da će u industriji biti nekih bitnih promjena, jer svaki poslodavac ima interes da nagradi radnika koji radeći svoj dio posla treba da stvori što bolju materijalnu korist preduzeću i time sebi poboljša materijalno-socijalni položaj”, rekao je Peulić nakon sjednice Republičkog odbora Sindikata metalske industrije i rudarstva koji je održan u fabrici “Elvako” u Bijeljini.
Peulić očekuje da će na isti način i poslodavci u Srpskoj pristupiti dogovaranju novog kolektivnog ugovora.
“Kolektivni ugovor je koncipiran približno ili slično sa dosadašnjim i to će biti osnova pregovora sa poslodavcem”, rekao je on.
Prema Peulićevim riječima, novi Zakon o radu neće se posebno odraziti na radnike u metalskoj industriji koji treba da zarade svoju platu i da na tu platu imaju određene dodatke kada je u pitanju redovnost na poslu, kvalitet rada, uspjeh poslodavca i preduzeća, što će i radniku omogućiti da stvori bolju poziciju i bolju platu.
On je pozvao sve zaposlene u metalskoj industriji da svoje radne obaveze izvršavaju kvalitetno, uz ocjenu da radnik samo kvalitetnim izvršavanjem radnih zadataka može očekivati bolji profit, bolje uslove i bolju platu.
Na redovnoj sjednici granskog sindikata danas je formirano radno tijelo od pet članova koje će biti pregovarački tim sa Udruženjem poslodavaca Republike Srpske o novom kolektivnom ugovoru.
Peulić kaže da je do sada metalska industrija imala kolektivni ugovor potpisan sa svim poslodavcima s jedne strane, te sindikatom sa druge strane, dok će prema novom zakonu kolektivni ugovor biti potpisan sa Udruženjem poslodavaca metalske industrije i rudarstva Republike Srpske.
“Mi smo obavili razgovor sa predsjednikom ovog udruženja Milanom Pricom i on je prihvatio da je to već otvoren dijalog koji je po zakonu trebalo otvoriti do 20. marta”, istakao je Peulić.
Prema njegovim riječima, pregovarački tim od pet predstavnika velikih sistema različite djelatnosti, od “Alumine” preko rudnika i namjenske industrije, treba da postignu dogovor o novom granskom kolektivnom ugovoru za zaposlene u metalskoj industriji.
Na današnjoj sjednici usvojena su izvještajna i programska dokumenta, a Peulić je potvrdio da je radna verzija kolektivnog ugovora za zaposlene u metalskoj industriji i rudarstvu već dostavljena predsjedniku Udruženja poslodavaca metalske industrije i rudarstva Republike Srpske Milanu Prici.
Nedeljko Slijepčević je u ime sindikata Rudnika i termoelektrane Stanari, kompanije EFT, rekao novinarima da u ovoj kompaniji sa 650 zaposlenih nema problema sa platama, a da od novog kolektivnog ugovora radnici očekuju da garantuje sva dosadašnja prava.
“Borićemo se da ona ne budu smanjena, a sve što se bude moglo više dobiti, to ćemo tražiti”, najavio je Slijepčević i istakao da su u sindikatu metalske industrije jedinstveni po pitanju kolektivnog ugovora.
Predsjednik sindikata fabrike “Elvako” u Bijeljini Miloš Pekić ukazao je na veoma složenu situaciju u ovom preduzeću sa 135 radnika, koji očekuju pomoć Vlade Republike Srpske za nastavak rada i očuvanje radnih mjesta.
“Najveću pomoć očekujemo od Vlade, jer se prema Vladi najviše i duguje, a ‘Elvako’ je zadužen za više od 20 miliona i treba nam reprogram duga na najmanje osam mjeseci kako bi mogli iskoristiti ugovore za inostranstvo i ostvariti dobar prihod”, rekao je Pekić.
On kaže da iz Vlade Republike Srpske imaju obećanje da će im izaći u susret.
Borbu radnika “Elvaka” da sačuvaju preduzeće i radna mejsta danas je podržao i predsjednik Sindikata metalske industrije i rudarstva Republike Srpske Tane Peulić.
“‘Elvako’ ima na pomolu velike ugovore za proizvodnju, ali imaju poteškoće zbog blokada i mi smo donijeli zaključak kojim pozivamo Vladu i sve institucije koje mogu, da pomognu ovakvim firmama gdje se sa malom intervencijom mogu očuvati radna mjesta”, rekao je Peulić.
Granski sindikat predstavlja 9.000 zaposlenih u metalskoj industriji i rudarstvu u Republici Srpskoj, a sindikat ima više od 7.000 članova. Srna