BEOGRAD, Nije dobro da Vlada Srbije eventualni rast prihoda u prvom kvartalu utroši na uvećanje zarada – kaže za “Novosti” profesor Pavle Petrović, kandidat za predsjednika Fiskalnog savjeta Srbije. – Ako bude sredstava više nego što je projektovano, ona se mogu iskoristiti za pokriće minusa države, koji nije mali.
Predsjednik Fiskalnog savjeta trebalo bi tokom ovog mjeseca, na osnovu prijedloga predsjednika Tadića, da bude izabran u Skupštini. Već na početku rada mogao bi da naiđe na probleme. Pravila fiskalne odgovornosti, naime, tek što su stupila na snagu, a najavljuje se da će biti promjenjena. Prije svega, formula prema kojoj se utvrđuju zarade u javnom sektoru i penzije.
– Očigledno je veliki pritisak da se zarade u javnom sektoru, samim tim i penzije, povećaju – kaže za “Novosti” profesor Petrović. – Međutim, svaki put kada se u medijima pojavi informacija da se država dodatno zadužila, javnost se silno uznemiri. A nemoguće je u isto vrijeme povećavati potrošnju i, u uslovima skromnog privrednog rasta, smanjivati budžetski deficit.
* Građani se plaše da im se ionako mala primanja realno još ne umanje?
– Ne treba zaboraviti da je predviđeno povećanje zarada i penzija u ovoj godini apsolutno usklađeno sa procentom inflacije, čak i sa procentom rasta bruto društvenog proizvoda. Znači, u najmanju ruku, plate i penzije realno će biti iste kao sada.
* Kakav bi uticaj moguće uvećanje zarada moglo da ima na već rastuću inflaciju?
– Inflacija u Srbiji je visoka i snažno se ubrzava. Prema očekivanjima, ali samo ako ne bude novog rasta potrošnje, smanjenje inflatornog pritiska može da se očekuje u maju, ili čak u junu. Ali, ukoliko dođe do uvećanja budžetskih davanja za plate i penzije jasno je da će se već prisutna inflatorna spirala nastaviti, pa je nemoguće reći da li bi Srbija mogla da okonča godinu u utvrđenim okvirima inflacije. Znači, u okviru do šest odsto.
* Uskoro bi trebalo da se nađete na čelu Fiskalnog savjeta, koji radi po zakonu koji je mijenjan baš u dijelu fiskalne odgovornosti. Mislite li da će kredibilitet tog tijela poljuljati eventualno popuštanje Vlade pred zahtjevima sindikata?
– Osnovno fiskalno pravilo, a to je održavanje utvrđenog fiskalnog deficita nije, za sada, ugroženo. Istina, mijenjana je formula prema kojoj se utvrđuju zarade u javnom sektoru i penzije, ali je to, iz ugla održanja makroekonomske stabilnosti, bio dobar potez.
* Zašto to mislite?
– Ovom mjerom je djelimično obuzdan talas populizma dijela vlade koji je tražio da se plate i penzije odmrznu najprije u junu, pa u oktobru i, na kraju, nametnuo loš kompromis za odmrzavanje u januaru. Puna indeksacija od oko šest odsto koja je trebalo da se realizuje u januaru sigurno bi izazvala novi talas inflacije. Pri tom, i ukoliko Vlada odobri povećanje zarada i penzija u nekom procentu u aprilu, pitanje je da li će se probiti iznos koji je budžetom za ovu godinu planiran za te namjene.
Cijena struje u makazama
* Plaši li vas da će najavljeno poskupljenje struje, a možda i gasa, doprinijeti većem rastu cijena?
– Treba napraviti dobar balans. Naime, ukoliko se vještački cijena električne energije drži na niskom nivou, pospješuje se dodatna potrošnja, jer se građani opredjeljuju, recimo, za grijanje na struju, a EPS, zbog nemogućnosti primjene ekonomskih cijena, ima gubitke. S druge strane, kada bi se primjenile ekonomske cijene, postoji opasnost da EPS i druga javna preduzeća kroz njih pokrivaju i neracionalne troškove. Tu se, definitivno, mora napraviti balans. Novosti
Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba