BEOGRAD, Predsjednik Fiskalnog savjeta Srbije Pavle Petrović izjavio je večeras da preliminarni podaci za avgust ponovo ukazuju da je budžetski deficit znatno porastao, iako su podaci za jun i jul bili relativno dobri, i upozorio da će, prema procjeni Fiskalnog savjeta, deficit u 2013. godini biti 5,1 odsto BDP-a, umjesto planiranih 4,7 odsto.
“Preliminarni podaci za avgust ponovo ukazuju da je budžetski deficit znatno porastao”, rekao je Petrović za RTS, ne precizirajući koliki je bio deficit budžeta na kraju prošlog mjeseca.
Petrović je rekao da se, prema preliminarnim podacima za avgust, ne vidi da je došlo do veće naplate poreza kao što su PDV i doprinosi, koji su i dalje manji od onoga što je planirano.
“Iz svega toga slijedi da će deficit i ove godine biti znatan”, ocijenio je Petrović i naveo da će prema Fiskalnom savjetu na kraju godine deficit budžeta opšte države (konsolidovani) biti između 5,5 i šest odsto BDP-a, umjesto rebalansom planiranih 5,3 odsto.
Petrović je podsjetio da postoje i stavke koje su “ispod crte”, to jest koje nisu uračunate po metodologiji Ministarstva finansija i kao primjere naveo rekapitalizaciju banka (“Agrobanke” i “Razvojne banke Vojvodine”), aktivirane garancije javnih preduzeća (“Srbijagas”), što prema klasifikaciji MMF-a čini deficit još većim.
Prema njegovim riječima, i jedno i drugo pokazuje da bi budžet za 2014. godinu morao da podrazumijeva znatnije smanjenje deficita.
“Ostaje da Vlada vidi gdje može da obezbijedi uštede, ali najvažnije je da se bez tih znatnih ušteda putanja rasta javnog duga ne bi zaustavila ni u 2015. i 2016. godini”, smatra Petrović.
Prema njegovim riječima, to onda dovodi u pitanje i održivost javih finansija i mogućnost zaduživanja Srbije i cijene po kojoj bi se država zaduživala.
Petrović je ocijenio da bi privatizacija državnih preduzeća, kao što je “Telekom”, pomogla ako bi se iskoristila za otplatu duga Srbije, ali da bi to bilo jednokratno smanjenje nivoa duga i da bi se nastavila tendencija njegovog rasta, ako od 2014. godine ne bi bilo znatnog smanjenja budžetskog deficita.
“Zaboravlja se da Srbiji slijedi i dug na osnovu restitucije, tako da za onoliko koliko kroz prihode od privatizacije možemo da smanjimo dug, restitucija će za sličan iznos taj dug povećati”, objasnio je Petrović.
Predsjednik Fiskalnog savjeta je istakao da fokus, pored smanjenja deficita, mora biti i na strukturnim reformama, ocijenivši da stvari na planu reformi djeluju “obećavajuće” i da izgleda da postoji politička volja da se sprovedu. Tanjug