BEOGRAD, Predsjednik Fiskalnog savjeta Srbije Pavle Petrović kaže da će javni dug Srbije uskoro dostići nivo od 55 odsto bruto društvenog proizvoda /BDP/, što je neodrživo ako znatno ne budu smanjeni rashodi.
Petrović je ocijenio da ne može da bude povećanja penzija i plata, te da broj od 530 000 zaposlenih u javnom sektoru mora da bude smanjen kompletnom reformom javnog sektora, te da je potrebno sagledati koji su poslovi zaista potrebni, a koji ne, i u kojim sektorima ima viška zaposlenih.
On je naveo da će dug biti neizdrživ “čak i po relativno optimističnom scenariju, uz smanjenje deficita po sadašnjim fiskalnim pravilima i oporavak privrede po stopama od tri, pa možda i četiri odsto”, prenose beogradski mediji.
Prema njegovim riječima, neophodne su radikalne mjere koje će provesti nova vlada i novi parlament – smanjenje fiskalnog deficita veće od onog predviđenog fiskalnim pravilima, kako bi se preduprijedio “crni scenario”.
“Samo uz rigoroznu štednju, s jedne strane, i privredni oporavak, s druge, moći ćemo da računamo da udio javnog duga u bruto domaćem proizvodu za tri-četiri godine počne da pada i da se 2016. spusti ispod zakonskog maksimuma od 45 odsto BDP-a”, ocijenio je Petrović i dodao da je neophodno smanjiti rashode i to tri četvrtine, dok bi jedna četvrtina došla preko većih prihoda, odnosno većih poreza.
Petrović smatra da, ako je riječ o četiri odsto BDP-a, odnosno 1,4 milijarde evra, za tri procentna poena ili 1,04 milijarde evra treba da se smanje rashodi, a za jedan procentni poen, oko 360 miliona evra, da se povećaju prihodi.