BEOGRAD, Predsjednik Fiskalnog savjeta Srbije Pavle Petrović izjavio je danas da je malo vjerovatno da se deficit smanji za 0,75 odsto u sljedećoj godini, jer su glavne mjere već iscrpljene u ovoj godini, već je, kako je naveo, moguće da se ostvari pola od toga.
Kao glavne mjere, Petrović navodi smanjivanje plata i penzija, što je donijelo 1,5 odsto, a povećana naplata poreza plus akciza na struju donijelo je još jedan odsto.
“Glavne poluge za uštede u narednoj godini su zamrzavanje plata i penzija i racionalizacija broja zaposlenih. Plate i penzije će biti malo povećane, a i racionalizacija je preambiciozno planirana”, rekao je Petrović na konferenciji za novinare o nacrtu budžeta za 2016. godinu, koji će se sutra naći pred poslanicima Skupštine Srbije.
Fiskalni savjet, prema njegovim riječima, procijenjuje da će se od 0,75 odsto ostvariti samo polovina.
Petrović je upozorio na rizike s kojima bi u narednoj godini trebalo računati, a koji nisu planirani budžetom.
To su, kako je rekao, rizici koji potiču od državnih javnih preduzeća, poput RTB Bor, Petrohemije i rashoda za njih.
Drugo, navodi Petrović, uprkos dobrim rezultatima u 2015. u smanjenju deficita, ti rezultati još ne garantuju da će cijela fiskalna konsolidacija zaključno sa 2017. godinom biti uspješno okončana.
“Razlozi za to su što, kao i u 2016, i 2017. osnovne mjere za smanjivanje deficita su zamrzavanje plata i penzija i racionalizacija broja zaposlenih. Mi ocijenjujemo da i te mjere neće dati neophodne uštede, kao što neće dati ni u 2016”, rekao je predsjednik Fiskalnog savjeta. Tanjug