IVANJICA, Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije Dušan Petrović izjavio je danas da Srbija ima 180 miliona tona neiskorišćene biomase u nekvalitetnim šumama, što je jednako količini od 60 miliona tona nafte.
Petrović je na Saboru drvnoprerađivača Srbije u Ivanjici rekao da u trenutku kada cijena nafte i gasa raste biomasa postaje dragocjen energent koji bi mogao da zamjeni uvoz fosilnih goriva.
On je podsjetio da se u Srbiji godišnje troše energenti koji odgovaraju količini od četiri miliona tona nafte.
“2011. će biti godina kada ćemo početi da radimo na iskorišćenju biomase kao energenta”, istakao je Petrović i dodao da je to posao od nacionalne važnosti koji ne može da se završi odmah, jer su potrebne godine da se podignu tehnički kapaciteti i osposobe kompanije da to rade.
Petrović je procijenio da bi Srbija za nekoliko godina mogla da značajno smanji uvoz nafte i gasa i uz pomoć biomasa postigne ekološki prihvatljive rezultate u oblasti grijanja i potrošnji struje.
On je dodao da bi to pozitivno uticalo i na stabilizaciju domaće valute, jer bi se manje novca trošilo na uvoz enegenata.
“Uskoro će biti predstavljena politika države koja će omogućiti zamjenu nekvalitetnih šuma kvalitenim drvecćem koje će kasnije biti pogodno za industruju namještaja i građevinarstvo”, rekao je Petrović.
Petrović je kazao da je 70 odsto šuma u Srbiji nepovoljno za eksploataciju, odnosno za proizvodnju namještaja i upotrebu u građevinarstvu.
Prema njegovim riječima, drvnopređivačka industrija ima potencijal za izvoz, a realan je i zajednički nastup kompanija iz Srbije sa onima iz regiona na trećim tržištima.
“Tempo pošumljavanja nije dovoljno efikasan u Srbiji koja raspolaže sa dva miliona hektara šuma, i suština je da pređemo na zamjenu nekvalitenih u kvalitetne šume”, ukazao je Petrović.
Država će, kako je najavio, učiniti sve da poveća efikasnost u oblasti šumarstva i drvne industrije, a biće usvojen i program “Srbijašuma” koji će omogućiti izgradnju više šumskih puteva, kako bi bila povećana efikasnost eksploatacije.
Petrović je rekao da će se raditi na snižavanju cijene drvne gradnje koja je u Srbiji skuplja nego u okruženju.
Profesor šumarskog fakulteta u Beogradu Zdravko Popović je kazao da 30 odsto od ukupne teritorije Srbije čine šume.
“Struktura šume u Srbiji je nepovoljna, jer dominiraju listopadi bukva i hrast, dok četinari čine samo deset odsto drvne mase što nije povoljno za industrijsku preradu”, naveo je on.
Prema njegovim riječima prosječni godišnji porast oblasti pod šumama je devet miliona metara kubnih, od čega se 2,6 milona godišnje iseče.
“U Srbiji postoji 1.600 preduzeća koja se bave preradom drveta a koja upošljavalju 25.000 radnika”, kazao je Popović.
Kako je naveo, drvna industrija u ukupnom izvozu učestvuje sa tri do četiri odsto, a u prva tri mjeseca ove godine ta privredna grana je ostvarila izvoz od 92,1 miliona dolara, a uvoz od 82,3 miliona.
Prema riječima Popovića, godišnji izvoz drvne industrije u Srbiji iznosi oko 400 miliona dolara, a suficit je oko 50 miliona.
Popović smatra da drvna industrija treba da bude pod nadležnošću Ministarstva poljoprivrede, a ne ekonomije, i da treba osnovati upravu za drvnu industriju, čime bi se povećao izvoz.
Trodnevni sabor, koji se sutra završava, okuplja drvne prerađivače Srbije, Hrvatske, Republike Srpske i Slovenije. Beta