BEOGRAD, Vlada Srbije bi trebalo da 2016. godine donese oštrije mjere štednje kako bi se zaustavio rast javnog duga do 2017. godine ili će morati da nastavi sa aktuelnim mjerama i u naredne tri godine, ocijenio je predsjednik Fiskalnog savjeta Srbije Pavle Petrović.
On je na konferenciji za novinare u Beogradu naveo da javni dug nije moguće stabilizovati prije 2018. godine i to na nivou većem od 88 odsto BDP-a, ali je dodao da je to preliminarna ocjena.
Prema njegovim riječima, moguće je da će privredni rast, koji Vlada Srbije planira u naredne tri godine, biti nešto manji, jer su teško dostižne prognoze rasta u 2016. od 1,5 odsto i u 2017. godini od dva odsto, prenijeli su beogradski mediji.
Petrović je rekao da bi, prema “gruboj” računici, u javnom sektoru trebalo otpustiti oko 10.000 radnika u 2015. godini ako Vlada želi da postigne planirani cilj smanjenja izdataka za plate od oko pet odsto.
On je naveo da u javnom sektoru radi više od pola miliona ljudi, a pad zarada za oko pet odsto otprilike znači da će oko 27.000 zaposlenih ostati bez posla.
Petrović je naveo da, iako još nema preciznog plana, računa se da svake godine iz budžetskog sektora u penziju ode između 15.000 i 20.000 ljudi.