BEOGRAD, Naše procjene su da je situacija sa javnim finansijama ozbiljna i apelujemo na sve političke stranke da tokom izborne kampanje pokažu maksimalnu odgovornost i ne daju nerealna obećanja o eventualnim poreskim rasterećenjima ili povećanju rashoda koja bi mogla dodatno ugroziti makroekonomsku stabilnost zemlje – kaže za “Novosti” prof. Pavle Petrović, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu i predsjednik Fiskalnog savjeta Srbije.
Javni dug zemlje će, podsjeća prof. Petrović, do kraja ove godine preći 50 odsto bruto društvenog proizvoda.
– Probijanje granice javnog duga od 45 odsto BDP nije kratkoročnog karaktera, pa takvo stanje zahtjeva od budućeg saziva Skupštine Srbije i Vlade hitne mjere već uz rebalans za ovu godinu – tvrdi prof. Petrović. – Te mjere bi morale predvidjeti oštro rezanje rashoda, ali i djelimično povećanje prihoda. Osnovni prioritet buduće vlade, bez obzira na to koje stranke će ga činiti, mora da bude značajno i naglo smanjenje deficita, kako bi se usporio, a potom i zaustavio rast javnog duga. To je i zakonska obaveza Vlade, ali i uslov za produženje aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom, nastavak evrointegracija i, što je najvažnije, to je suštinski uslov za sprečavanje dužničke krize zemlje.
Svaki prijedlog o jednostranom smanjivanju prihoda ili povećanju rashoda, a koji su česti u predizbornoj kampanji vodi dodatnom povećanju deficita umjesto njegovom smanjenju, što je, prema procjeni predsjednika Fiskalnog savjeta, u situaciji u kojoj se zemlja nalazi, neodrživo.
– Fiskalni savjet neće se oglašavati u toku izborne kampanje, kako naše analize i mišljenja ne bi ni na koji način uticale na predstojeće nadmetanje različitih političkih opcija – zaključuje profesor Pavle Petrović, predsjednik Fiskalnog savjeta. Novosti