BEOGRAD, Najvažniji zadatak Vlade Srbije je da u narednih pet godina smanji budžetski deficit i zato će najveći izazov biti ova i sljedeća godina, smatra profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Pavle Petrović.
„Fiskalna pravila propisuju da sa prošlogodišnjeg deficita od skoro pet odsto BDP moramo da dođemo na jedan odsto u 2015. kao i da osiguramo da javni dug bude ispod 45 odsto BDP-a“, objašnjava Petrović.
Ovo je ipak, kako dodaje, predizborna godina i budžetski deficit od 4,1 odsto ne bi smio da bude probijen, a već u 2012. morao bi da padne ispod 3,5 odsto BDP-a.
„Jedan od glavnih uslova za postizanje cilja jeste da plate i penzije u naredne dvije godine rastu upola sporije od BDP-a“, kaže on.
Prema Petrovićevim riječima, najveći izazovi biće da se sve to stavi na noge i da bude evidentno da se pravila sprovode odnosno da dobije kredibilitet.
„Ako imate kredibilitet onda imate smanjeni rizik zemlje, a to znači jeftiniji i veći priliv kapitala i sve to jedno drugo vuče u pozitivnom pravcu“, kaže Pavle Petrović, profesor Ekonomskog fakulteta koga je predsjednik Boris Tadić predložio na mjesto predsjednika Fiskalnog savjeta koji će uskoro početi sa radom.
On smatra da fiskalna pravila ne bi trebalo da se mijenjaju i objašnjava da je odluka Vlade Srbije da fiskalna pravila promjeni već poslije mjesec dana zbog indeksacije plata i penzija bila izuzetak.
„Postojao je veliki pritisak da se sa povećanjem plata i penzija počne već u januaru, na šta je pristao i MMF, ali je sada moralo da se izbjegne da povećanje bude za pun iznos inflacije pa je smanjeno na dva odsto. Mislim da se ubuduće pravila neće mijenjati i u širem kontekstu to ne bi valjalo“, smatra profesor Ekonomskog fakulteta.
Kako dodaje, zakon o budžetskom sistemu sadrži osnovne elemente i Fiskalni savjet je potreban da daje detaljne interpretacije pravila. Ako bi eventualne promjene išle u pravcu da se odustane od smanjivanja deficita i napuštanja te ideje to ne bi bilo dobro.
Fiskalni savjet će, kada bude izabran, razmatrati budžet za 2011, kaže Petrović i dodaje da prve indikacije pokazuju da je budžet u skladu sa dogovorom sa MMF-om i da je deficit od 4,1 odsto BDP-a u skladu sa fiskalnim pravilima.
Ovlašćenja savjeta
Petrović se nada da će Fiskalni savjet biti nezavisan u radu i da je pod tom pretpostavkom i prihvatio kandidaturu i smatra da je uobičajena praksa da takvo telo nema pravo da sankcioniše za kršenje pravila. „To je uobičajena praksa sa Fiskalnim savjetima. Analize pravljene u Evropskoj uniji pokazale su da najveći efekat ima javno iznijeti stav i javna diskusija. Argument je da sankcije ne pomažu toliko jer u krajnjoj liniji vladajuća većina može da promjeni zakon i fiskalna pravila“, navodi on. Danas