LJUBLJANA – Najveća slovenačka energetska firma, ljubljanski Petrol, najavila je da će osjetno povećati cijene električne energije i zemnoga gasa.
Petrol električnom energijom snabdijeva skoro četvrtinu potrošača, a sa 1. decembra najavio je poskupljenje struje za oko 30 posto, dok će zemni gas poskupjeti za 12 posto, javljaju u utorak slovenački mediji, pozivajući se na saopštenje Petrola.
Cijena struje od tog dobavljača povećaće se 21 do 35 posto, zavisno od tarife, a za male poslovne potrošače oko 30 posto, prenose mediji, navodeći da će ostali snabdjevači električnom energijom vjerovatno s povećanjem cijena pričekati početak iduće godine.
Petrol je najavio i povećanje cijene zemnog gasa za 12 posto.
U zadnje vrijeme došlo je i do osjetnijeg rasta cijena goriva na benzinskim pumpama u Sloveniji. Cijena litra benzina na pumpama izvan mreže auto-puteva kreće se između 1,267 i 1,286 evra, a dizel goriva od 1,307 do 1,338 eura, što znači da se za spremnik od 50 litara plaća oko dva evra više nego po prijašnjoj cijeni.
Povećanje cijena energenata zbog enormnog povećanja cijena na međunarodnom tržištu najavljuju i drugi slovenački snabdjevači, ali će neki pričekati na početak sljedeće godine, najavljuju neki mediji. Fena
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
sva ta poskupljenja energenata (koja se prelivaju i na hranu te sve ostalo) su posljedica izmišljene dogme o “klimatskim promjenama, u koju sad zapad sad želi natjerati i (naj)siromašnije zemlje, što će jih još samo dodatno osiromašiti!
Kina nije “Zapad”, a ima jedan od najagresivnijih planova za prelazak na tzv. obnovljive izvore energije.
nemoj pratiti samo izmanipulisane naslove nego udji malo dublje, sto stvano nije skroz lako, sa obzirom na dubinu i razmjer obmane
ovo ti je članak sa strane Bloomberga, koji je ne samo najskuplja i pouzdanija mreža za finansijske informacije (zakup terminala na mjesečnom nivoju košta preko deset hiljada EUR, zavisi od platežne moći države i vrste institucije)
Nego je vlasnik Michael Bloomberg najveći pojedinaćni podpornik borbe protiv uglja na svijetu. On se time ponosi, tako da nije teško naći na internetu, da je dao već stotine milijona Sierra club-u, koji je mašinerija koja već godinama zatvara termoelektrane u US. Ne sjećam se više šta taćno piše u tom članku, ali ako šta još nije jasno, imam još na stotine članaka iz veoma pozdanih izvora… ako me neće blokirati, kao što se na žalost sve ćešče dešava u vezi te dogme…
Šta je moja motivacija – u prvi vrsti sam stvarno od malih noga veliki ljubitelj prirode i uvijek sam sanjao da se posao i zaštita prirode udruže; ali ovo, je katastrofa; prirodi pravi puno više štete nego koristi (nema sad vremena ni snage da objašnjavam, ali suština je u veoma mali energetskoj gustoci “obnovljivih virova” te još više u njihovoj nepouzdanosti – šta ti valja elektrana za koju ne znaš kad će se ukljuciti i kad izkljuciti iz sistema… to znaći da treba uništiti puno više prirode/zemlje površine za jedinicu puno manje pouzdane energije… ima tu još puno dodatnih negativnih efekata – ali najjednostavnije je – koliko zemlje treba zauzeti (umjesto prirode, uzgoja hrane itd) da se dobije količina energija koju proizvodi recimo termoelektrana od 600mgw? – ali kad dodaš da to nije pouzdana struja, koliko rezerve još trebaš održavati, da ne pričamo koliko prirode trebaš uništiti da dobiješ sirovine za jednu vjetrenjaću, koja sukladno njemačkim izkustvima traje dosta manje od obećanih 12 godina…
https://www.mining.com/web/in-a-world-fighting-climate-change-fossil-fuels-take-revenge/?utm_source=Energy_Digest&utm_medium=email&utm_campaign=MNG-DIGESTS&utm_content=httpswwwminingcomwebinaworldfightingclimatechangefossilfuelstakerevenge
ni ovo nisam procitao ponovo sad, ali mislim da je naslov dovoljo recit…
China Is Planning to Build 43 New Coal-Fired Power Plants. Can It Still Keep Its Promises to Cut Emissions?
ponovo iz veoma ozbiljnog izvora, na svjetskoj razini https://time.com/6090732/china-coal-power-plants-emissions/