BERLIN, U Njemačkoj petina žena živi isključivo od primanja članova porodice, a broj žena zaposlenih sa punim radnim vremenom smanjio se od 1999. do 2009. za 640.000.
Podatke su objavili Savezni zavod za statistiku i savezna vlada kancelarke Angele Merkel. U protekloj deceniji je za 1,13 miliona porastao broj žena koje rade sa skraćenim radnim vremenom, a od 2003. do sada za skoro milion broj žena zaposlenih na tzv. mini-poslovima koji mjesečno donose 400 evra.
Vidno je povećan i udio žena koje rade na određeno vrijeme. Dok je prije 10 godina tako radilo 1,71 milion žena, sada ih je u Njemačkoj već 2,35 miliona. U skladu sa tim je i podatak da je od 2005. za skoro 230.000, na 715.000, porastao broj žena koje zarađuju tako malo da životne potrebe mogu da pokriju samo uz dodatnu socijalnu pomoć.
Savezna vlada je u odgovoru na upit stranke Levice doduše istakla kao pozitivno to što je ukupno gledano porastao broj žena koje rade. No, Levica je ocijenila da je do povećanja došlo prevashodno zahvaljujući povećanju broja žena koje rade na slabo plaćenim i nesigurnim poslovima.
Savezni zavod za statistiku je u petak objavio da žene u Njemačkoj u prosjeku zarađuju 23,2 odsto manje nego muškarci.
Samo 42 odsto žena živi isključivo ili pretežno od svog rada, 29 odsto Njemica živi od penzije ili rente, a 19 odsto žena je u potpunosti zavisno od primanja članova porodice.
Urednica časopisa EMMA i već decenijama najistaknutija predvodnica pokreta za ženska prava Alis Švarcer zatražila je u komentaru u dnevniku “Frankfurter rundšau” da se “konačno ukine 8. mart” i da se od “od Dana žena napravi 365 dana za ljude – za žene i muškarce”.
Za nju je 8. mart “socijalistička izmišljotina”, pošto je poznato da je “ženski pokret na Zapadu sedamdesetih godina 20. vijeka nastao dijelom iz protesta protiv ljevice”.
“Bio je to protest protiv ljevičra koji su željeli doduše da oslobode i posljednjeg ugnjetenog seljaka u Boliviji, ali kojima su žene i devojke i dalje kuvale kafu, kucale protestne letke i brinule se o djeci”. Beta