SARAJEVO, Novi način trgovanja na Sarajevskoj berzi, intradej, počeo je juče.Iz Sarajevske berze poručuju da očekuju poboljšanja u trgovanju, jer će sada investitorima biti omogućeno da iste akcije prodaju i kupuju više puta tokom jednog dana. Takođe, dodaju da će dugoočekivano poboljšanje trgovanja početi plašljivo, s malim brojem transakcija ovoga tipa, odnosno da će brokeri u početku biti oprezni.
– Ovakav način trgovanja već pet godina prisutan je na Banjalučkoj berzi i veoma je zanimljiv kada je tržište likvidno, odnosno kada ima mnogo transakcija – kaže direktor Banjalučke berze, Milan Božić.
– Već pet godina ovako se posluje na Banjalučkoj berzi. Kupac može da hartije od vrijednosti proda isti dan više puta, bitno je samo da na dan poravnanja, to jest za tri dana, ima istu količinu na svom računu. To je veoma interesantno kada je tržište u usponu. Ali, kada na tržištu kapitala ne vlada optimizam, kao u posljednje vrijeme, onda intradej trgovanje ne pomaže mnogo – kaže Božić. On je pojasnio da je to, svakako, dobra promjena, ali ta mjera neće mnogo poboljšati trenutno stanje na tržištu kapitala.
– To je samo dodatna usluga investitorima, koja im pomaže da ranije raspolažu hartijama od vrijednosti, odnosno, ako ih danas kupe, ne moraju čekati tri dana da ih prodaju, već mogu odmah, ako to žele, jer se nakon tri dana prvo uknjiži kupovina, pa tek onda prodaja – istakao je Božić.
Na pitanje da li je moguće stvaranje jedinstvenog tržišta kapitala u BiH, odnosno spajanja Sarajevske i Banjalučke berze, Božić kaže da su uslovi za to minimalni.
– Tržišta kapitala FBiH i RS potpuno su različita, regulisana različitim zakonima, tako da ni po Ustavu ni po važećim zakonskim propisima nije moguće njihovo spajanje. Ako bi i bilo, to odlučuju vlasnici berze, koji se rukovode sopstvenim interesima. I da postoji zajedničko tržište kapitala, ništa se bitno ne bi promijenilo, samo bi bilo sporije, odnosno bilo bi više faza usaglašavanja – rekao je Božić. Prema njegovim riječima, ako su tržišta efikasna po nekim drugim parametrima, i to po razvijenosti, korporativnoj kulturi, pravnoj sigurnosti i brzini rješavanja sporova, te ako investitori prepoznaju prave prilike, veličina berze nije relevantna.Fokus