BANJALUKA, Predsjednica Udruženja “BH novinari” Milkica Milojević upozorila je da prema podacima posljednjih istraživanja petina novinara koji rade više od pet godina u medijima – rade “na crno”.
“To znači da nije riječ samo o novinarima početnicima, nego i onim iskusnim novinarima sa pet, pa i deset godina rada u ovoj zahtjevnoj i teškoj profesiji”, rekla je Milojevićeva Srni povodom Svjetskog dana slobode medija.
Ona je navela da to govori da novinari ne samo da dobijaju sramno minimalnu i sasvim neredovnu platu, već da nisu ni prijavljeni, što znači da im se ne vodi ni radni staž i da ni oni ni njihove porodice nemaju zdravstvenu zaštitu.
“Zvanični podaci ukazuju na činjenicu da zaposleni novinari imaju u prosjeku nižu platu od prosječne plate u Republici Srpskoj. Tu je i činjenica da je obrazovanje novinara daleko iznad prosjeka, kao i radne obaveze, jer novinari rade 50 do 60 sati nedjeljno, što je i do 50 odsto više nego što je dozvoljeno”, ukazala je Milojevićeva.
Ona naglašava da postoji “hiperprodukcija” medija čiji se osnivači više brinu o opstanku i o tome kako da što više zarade i steknu koristi, nego što vode brigu o slobodi izražavanja i o misiji koju bi masmediji i novinari trebalo da imaju u smislu davanja doprinosa poboljšanju, humanizaciji i demokratizaciji društva u cjelini.
Milojevićeva je dodala da u BiH, srećom, nije zabilježeno ubistvo novinara ili premlaćivanje i fizički napad, ali je naglasila da na ovim prostorima postoji niz ružnih slučajeva napada na novinare.
Ona je kao paradigmatičan okarakterisala posljednji napad na novinarku “Nezavisnih novina” Natašu Krsman u Sarajevu, kada joj je Emir Suljagić, savjetnik za medije gradonačelnika Sarajeva Alije Behmena, poručio da “pitanja postavlja u Banjaluci premijeru Republike Srpske Miloradu Dodiku, a ne u Sarajevu”.
“Takva izjava je maltene fašistička i ugrožava novinarsku profesiju i na taj način se šalje građanima vrlo jasna poruka. Nažalost, to nije jedini slučaj – napadali su novinare i političari i vjerski velikodostojnici i predstavnici krupnog kapitala, ali i medijski magnati su napadali pojedine novinare i ono što je strašno, što imamo u godini izbora vrlo drastičan slučaj, gdje je medij stavljen u neposrednu službu politike i predizborne kampanje, a u korist njegovog vlasnika”, upozorila je Milojevićeva.
Ona je zaključila da je primarna misija profesionalnih asocijacija da se brinu o zaštiti dostojanstvenog položaja novinara i medija u društvu, posebno zato što su novinari, bez obzira na kuću u kojoj rade, u čitavoj BiH malo plaćeni, jako opterećeni poslom i preko njihovih leđa se prelama više i teže nego ikada nesolidarna neoliberalna ekonomija.