BANJALUKA, Budžetski okvir koji je utvrđen za Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske je takav da može obezbijediti nastavak započetih reformi u oblasti boračko-invalidske zaštite i sistema penzijsko-invalidskog osiguranja, te izvršavanje svih obaveza koje imamo prema penzionerima, borcima, ratnim vojnim invalidima, porodicama poginulih boraca, civilnim žrtvama rata i drugim kategorijama.
Rekao je to u intervjuu “Glasu Srpske” ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Petar Đokić.
Kako komentarišete usvojeni Nacrt budžeta RS za 2011. godinu i šta je prevagnulo da Vlada odustane od prvobitno planiranog smanjenja plata?
ĐOKIĆ: Nacrt budžeta je usvojen u iznosu od 1,825 milijardi maraka. Projekcija koju je dalo Ministarstvo finansija RS podrazumijevala je da dođe do smanjenja plata za pet odsto, ali u konačnom utvrđivanju Nacrta budžeta se odustalo od te mjere. Odluka je da se kroz uštede na drugim budžetskim pozicijama, prije svega na materijalnim troškovima, pokuša obezbijediti taj dio nedostajućih sredstava. Iduće godine imaćemo pojačanu aktivnost radi obezbjeđenja dodatnih prihoda. Nacrtom je predviđeno povećanje budžeta u odnosu na rebalans za 2011. godinu, a to pokazuje da Vlada sebi daje prilično ambiciozan zadatak za iduću godinu. Iako to neće biti jednostavno mislim da ćemo uspjeti da ispunimo cilj da imamo stabilnu fiskalnu godinu. Svi koji su očekivali više na poziciji materijalnih troškova moraće da pokažu razumijevanje za štednju. Nismo se odlučili za smanjenje plata cijeneći da bi to bio udar na standard svih stanovnika RS, iako mislim da je bilo spremnosti dobrog dijela samih budžetskih potrošača da prihvate smanjenje plata. Vlada je ipak pokazala razumijevanje i plate nisu smanjene.
Hoće li predviđeno smanjenje materijalnih troškova biti dovoljno ili će mjere štednje obuhvatiti još neke pozicije u budžetu?
ĐOKIĆ: Najvećim dijelom se išlo na smanjenje materijalnih troškova, ali će mjere štednje obuhvatiti sve pozicije u budžetu. Kapitalnih ulaganja će biti, ali u manjem obimu. RS će u idućoj godini imati veća izdvajanja za otplatu unutrašnjeg duga i finansiranje međunarodnih obaveza. To su velika izdvajanja i u tom smislu je potrebno da se nadomjesti taj utrošak sredstava za svakodnevne potrebe.
Koliko je Vlada RS imala razumijevanja za potrebe Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite koje je u nadležnosti za najosjetljivije kategorije kao što su penzioneri i boračke kategorije?
ĐOKIĆ: Vlada RS, a posebno premijer, imali su razumijevanja za budžet koji se odnosi na Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite. Okvir koji je utvrđen za ovo ministarstvo je takav da može da obezbijedi i nastavak započetih reformi u oblasti boračko-invalidske zaštite i sistema PIO i da redovno izvršavamo sve obaveze koje imamo prema penzionerima, borcima, ratnim vojnim invalidima, porodicama poginulih boraca, civilnim žrtvama rata i drugim kategorijama. Vrlo je značajno da je Vlada pokazala socijalnu osjetljivost prema najugroženijim kategorijama građana, a posebno prema zaslužnim kategorijama koji treba da nesmetano uživaju u svojim zasluženim pravima kao što su borci i penzioneri. Nacrtom je predviđeno da dobijemo 429,16 miliona maraka, što je značajno povećanje u odnosu na 402,57 miliona koliko smo imali na raspolaganju prije rebalansa za 2011. kojim smo došli na nivo na kojem ćemo ostati i iduće godine.
Iznos za Fond PIO ostao je nepromijenjen zbog čega su penzioneri najavili proteste?
ĐOKIĆ: Grant za Fond PIO za finansiranje isplate penzija za sada ostaje u istoj vrijednosti kao i ove godine i iznosi 188 miliona maraka, ali u zavisnosti od konačnog rješenja u zakonima o PIO i o pravima boraca doći će do određenih promjena i definisanja preciznih sredstava. Svih 188 miliona neće ostati za Fond PIO.
Da li će biti dovoljno novca za doznake za socijalnu zaštitu?
ĐOKIĆ: Ima određenih povećanja za ta izdvajanja, ali imamo još mjesec pred sobom do usvajanja budžeta da definišemo te pozicije. U ovom trenutku nemamo usvojene zakone o PIO i o pravima boraca tako da će od konačnih rješenja koja će sadržati ova dva zakona zavisiti i konačna struktura budžeta. Za sada je u Nacrtu budžeta za program socijalnog zbrinjavanja radnika planirano deset miliona maraka i taj vrlo važan program se nastavlja. Vrijednost doznaka na ime socijalne zaštite koje se plaćaju iz budžeta RS je 228,3 miliona maraka, a u okviru toga su naknade za odlikovane borce, borački dodatak, porodične, lične i civilne invalidnine. U okviru te pozicije su i doznake za isplate jednokratne pomoći za troškove liječenja za porodice poginulih boraca, ratne vojne invalide i civilne žrtve rata i jednokratnu pomoć socijalno ugroženim licima iz ovih kategorija. Biće nastavljen i program stambenog zbrinjavanja porodica poginulih boraca i ratnih vojnih invalida, a nastavlja se i aktivnost banjske rehabilitacije i zdravstvena zaštita boraca, ratnih vojnih invalida i porodica poginulih boraca i civilnih žrtava rata. Pored toga planirano je i 40 miliona maraka za zdravstveno osiguranje nezaposlenih lica, a to će biti obavljeno putem Zavoda za zapošljavanje. Putem iste institucije realizovaćemo i projekat zapošljavanja pripravnika, a sredstva za to obezbijeđena su uvećanjem stope doprinosa koja se izdvaja za zapošljavanje.
Inspekcija
Premijer RS je izjavio da će inspekcijski organi imati zadatak da efikasnijim radom budžetu obezbijede više novca?
ĐOKIĆ: Treba očekivati da se pojača uloga nadzornih kontrolnih organa u svim oblastima, a posebno kada je u pitanju naplata potraživanja radnika i države. Očekujemo novu ulogu kontrolnih organa koji će morati upotrijebiti sve instrumente koji im stoje na raspolaganju da bi okvir budžeta koji smo postavili bio dostignut. Glas Srpske