SARAJEVO, Iako postoji dosta teorija oko Cloud Computing-a, to ipak može donijeti stvarne koristi. Prihvatanje Cloud-a, gdje to ima smisla za poslovanje, može ubrzati vrijeme prihoda i smanjiti troškove. No, prihvatanje Cloud-a znači pronalaženje pravih rješenja.
Što je Cloud Computing?
Nacionalni institut za standarde i tehnologiju (NIST) daje praktičnu definiciju, objavljenu 7. oktobra 2009:
“Cloud Computing je model koji omogućava prikladan pristup mreži zajedničkih računarskih resursa na zahtjev (npr., mrežama, serverima, pohrani, aplikacijama i uslugama), koji mogu biti brzo utemeljeni i realizovani uz minimalan napor managmenta ili provajdera.”
Tokom protekle četiri decenije, nove tehnologije su smatrane razornim, s kretanjem bržim od stvarnosti. No, kada je tehnologija prihvaćena i shvaćena, prednosti su prevagnule u odnosu na nedostatke. Cloud pojmovi mogu značiti različite stvari različitim ljudima, tako da se ovi odnose na pet mitova o Cloud Computing-u i odvajaju činjenice od fikcije.
Pet mitova o Cloud Computing-u: Po Beatrix Mueller-Meszarich, Managing direktor HP CDG i Nikoli Markovski, Tehnološke usluge i Cloud Lead HP CDG
Prvi mit: javni Cloud je najjeftiniji način za nabavku IT usluga
Karakteristika javnog Clouda je relativno jeftin “pay-as-you-use”(“plati koliko koristiš”) model. Za resurse koji su stalno potrebni, preduzeća zapravo mogu smanjiti troškove iskorištavanjem drugih cloud modela, kao što su zajednički resursi isporučeni preko privatnog Cloud-a. U ovakvim slučajevima, privatni Cloud je zapravo više isplativ, čak više nego pay-as-you-use model javnog Cloud-a.
Kao analogija može poslužiti odluka da se iznajmi ili kupi automobil. Kratkoročno,iznajmljivanje auta je isplativo jer plaćate onoliko koliko ste koristili auto. Međutim, ako se vozite često,na duže vrijeme, onda se posjedovanje vozila čini boljom odlukom u finansijskom smislu. Osim cijene,postoje i druga pitanja od značaja za razmatranje, kao što su performanse, bezbjednost, usklađenost i dostupnosti.
Cloud strategija je osnova
Suština Cloud Computinga-bilo da neko koristi javne Cloud usluge, izgrađuje vlastiti Cloud, ili koristi hibridni Cloud pristup-je potreba da imaju specifične zahtjeve koji su ugrađeni u dobro razvijene cloud strategije. To nije jednostavna vježba,jer kao putokaz Cloud mora obuhvatiti sve aspekte izvedbe, bezbjednost, kontrolu i raspoloživost zahtjeva.
Drugi mit: mali koraci u virtualizaciji su jedini način dostizanja Cloud-a
Stvarna preobrazba nastaje kada organizacije u potpunosti prihvate Cloud computing. Izgradnja čak i privatnog Cloud-a donosi ogromne prednosti, kao što su smanjenje IT složenosti, značajno smanjenje IT troškova, te fleksibilnije i agilnije pružanje usluga. Nije da se virtualizacija i cloud computing međusobno isključuju, u stvari, mnogi tehnolozi sada vjeruju da su virtualizirane infrastrukture jak katalizator za sljedeći korak, usvajanje Cloud Computing-a.
Privatni Cloud baziran na zajedničkim resursima-koji mogu automatski zadovoljiti poslovnim potrebama-mogu pomoći IT-u držati korak. Privatni Cloud omogućuje IT menadžerima da imaju potpunu kontrolu nad raspoloživim sredstvima, uz poštovanje bezbjednosnih standarda potrebnih kako unutar Cloud-a, tako i u podatkovnom centru. S Cloud nadogradnjom OS, aplikacije ili baze podataka mogu biti automatizovane za dramatično smanjenje vremena koje IT administratori potroše za održavanje aplikacija.
Privatni Cloud može postići pristup Sve-u-jednom
Pa zašto preduzeća odgađaju donošenje privatnog Cloud-a? Veliki napredak postignut je zahvaljujući kompanijama kao HP koji radi na automatizaciji i integraciji alata, potrebnih za brzi razvoj privatnih Cloud-a. Istina, ako je organizacija već usvojila tehnologiju virtualizacije,to je veliki korak prema unutrašnjem Cloud Computing-u.
CloudStart je ključ u ruke HP Services rješenja koja omogućuju implementaciju otvorenog,fleksibilnog privatnog Cloud rješenja u roku od 30 dana po fiksnoj cijeni i obimu. Temeljene na HP CloudSystem, HP CloudStart usluge osnivaju vlastiti katalog Cloud usluga sa do četiri usluge integrisane u vaš backup i bezbjednosna okruženja.
Treći mit: kritičke aplikacije ne spadaju u Cloud
To je jedna od stvari koja podstiče nekoliko servera na test brzine i razvoja radnih mjesta na Cloud-based infrastrukturama. Ali,brza i efikasna isporuka poslovne aplikacije i dalje je najvažnija stavka za IT organizacije. Studije poput Forbes-ove pokazuju da su IT rukovodioci pod ekstremnim pritiskom: smanjiti troškove infrastrukture; prilagoditi nivoe svojih usluga promjenjivim potrebama i dostaviti aplikacije s većom brzinom.
IT profesionalci su zainteresovani za Cloud Computing kao pomoć u rješavanju svih zahtjeva. Kako Cloud može biti eventualno konfigurisan za pokretanje ove aplikacije brzo i sigurno? Ukratko, da li je Cloud Computing prikladan za aplikacije koje su kritične za uspjeh poslovanja?
Počinje s mapom
Za odgovor na ta pitanja, HP razvija Cloud Mape. Pomoću HP Cloud mape, može se brzo izgraditi sveobuhvatan katalog aplikacija, jednostavne implementacije s HP CloudSystem, uz smanjenje vremena dostave nove aplikacije sa nekoliko sedmica ili mjeseci na manje od jednog sata.
Četvrti mit: svi Cloud bezbjednosni zahtjevi su jednaki
Korištenje javnih Cloud usluga može pružiti olakšanje od ulaganja u hardver i softver. Umjesto toga plaća se pružanje usluga. Cloud usluge sada se često koriste u različitim područjima poslovanja, što znači da se mora upravljati na nivou usluge.
No, je li privatni Cloud model neprobojan? Ne. Ranjivosti postoje s priključkom na Internet. Takođe i dalje ostaje prijetnja od insider napada i krađe podataka.
Osiguravanje Cloud-a zahtijeva stvarne stručnjake
Kako bi se nosili sa bezbjednosnim izazovima, moramo krenuti od sveobuhvatnog rizika razumijevanja i analize. Sigurnosne arhitekture visoke razine za Cloud-based usluge, takođe moraju biti definisane. Treba definisati i dodatnu sigurnost, kako bi zaštitili informacijsku imovinu u različitim vrstama cloud okruženja.
HP Program Cloud Zaštite i konsultantske usluge mogu pomoći u izgradnji potrebne bezbjednosne kontrole i načela u preduzećima hibridnog Cloud okruženja, te pružiti strategije za smanjenje rizika,definisanih od Saveza Cloud bezbjednosti.
Peti mit: postoji samo jedan način da ostvarite Cloud Computing
Hibridni Cloud se sastoji od dva ili više cloud-a (privatni, zajednički ili javni). Ovi clouds-i ostaju jedinstveni entiteti, ali su povezani standardizovanom tehnologijom koja omogućuje prenosivost podataka i aplikacija.
HP CloudSystem je najopsežnije, integrisano rješenje za izgradnju i upravljanje cloud uslugama
HP CloudSystem je najkompletnija, integrisana, otvorena platforma koja omogućuje kompanijama i davaocima usluga izgradnju i upravljanje uslugama preko privatnih, javnih i hibridnih Cloud okruženja. Dokazano, tržišno vodeći HP Cloud Service Automation i Converged infrastrukture, HP CloudSystem integrišu servere, pohranu, umrežavanje, bezbjednost i upravljanje da automatizuju aplikacije za hibridne Management Service isporuke. Rezultat je kompletno Cloud rješenje koje omogućava preduzećima okretnost i brzinu, a davaocima usluga rast.
Kao dio HP Converged Cloud arhitekture, klijenti imaju pojednostavljenu integrisanu arhitekturu kojom je lakše upravljati i koja pruža fleksibilnost i prenosivost između privatnih, javnih i upravljanih Clouds-a.
Dodatne informacije
Dodatne informacije o HP Cloud Solutions mogu se dobiti u:
• HP CloudSystem: hp.com/go/cloudsystem
• HP Converged Cloud: hp.com/go/cloud
• HP Cloud Demos: hp.com/go/cloudsystemdemos
Za više informacija posjetite lokalni HP website http://h20158.www2.hp.com/gms/ba/bs/
O HP-u
HP kreira nove tehnološke mogućnosti i ostavlja koristan, značajan trag u društvu, biznisu i upravama. Najveća svjetska tehnološka kompanija, HP, sa portfoliom koji obuhvata štampu-print, personalne računare, software, uslužne i IT infrastrukture u konvergenciji cloud-a i umreživosti, nastupa sveobuhvatno, stvarajući jedinstveno i aktuelno iskustvo u svijetu konekcije. Više informacija o HP-u (NYSE: HPQ) potražite na http://www.hp.com.