BANJALUKA, Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ocijenio je da Srpska ima ogroman energetski potencijal koji već sada ostvara mogućnost za investicije veće od pet milijardi evra u domaćem elektroeneregeskom sektoru.
Dodik je, govoreći o energetskim potencijalima, naglasio da Srpska trenutno raspolaže sa kapacitetima koji joj omogućavaju da izvozi 35 odsto proizvedene električne energije.
– Želimo da stvorimo jak i stabilan energetski sistem oslonjen na sopstvene kapacitete. Planiramo da u narednom periodu ojačamo energetsku osnovu, jer u njoj leži potencijal za investicije vrijedne više milijardi evra – rekao je Dodik.
Veoma ambiciozni planovi razvoja elektroenergetskog sektora Srpske definisani su i u Strategiji razvoja energetike RS do 2030. godine po kojoj su u ovom sektoru predviđene investicije u iznosu od 11,5 milijardi maraka. Ciljevi strategije su, prije svega, da budu zadovoljene energetske potrebe Srpske na osnovu vlastitih energetskih resursa i time da se omogući što veća energetska nezavisnost, ali i da se obezbjede investicije u energetski sektor, uz istovremenu težnju da elektroprivreda ostane u većinskom vlasništvu države.
Ministar industrije, energetike i rudarstva Srpske Željko Kovačević kazao je za „Novosti“ da je energetika strateški sektor Srpske.
– Energetika je pokretač cjelokupnog privrednog razvoja Srspke i zato je naš cilj da stvorimo što jači, stabilniji i profitabilniji elektroenergetski sektor – istakao je Kovačević.
Kada je riječ o ulaganjima u energetiku prednjače ruske investicije, a ruska kompanija „Njeftegazinkor“, koja je privatizovala Rafineriju nafte Brod, Rafineriju ulja u Modriči i lanac benzinskih pumpi „Petrol“, ove godine će u ova tri preduzeća uložiti oko 120 miliona evra. To je dio investicije od 730 miliona evra, koja će, kako je potvrdila uprava ove kompanije, biti realizovana do 2016. godine.
Kompanija „Komsar enerdži“, čiji je vlasnik ruski biznismen Rašid Serdarov, namjerava da uloži 700 miliona evra u izgradnju nove termoelektrane „Ugljevik tri“.
Planirano je da se ovaj elektroenergetski objekat u rad pusti 2014. godine, a zapošljavaće 800 radnika. Najavili su i milionska ulaganja u gradnju hidroelektrane „Mrsovo“ na rijeci Lim i fabrike peleta u Han Pijesku.
U Vladi Srpske posebno mnogo očekuju od najavljene gradnje kraka gasovoda „Južnog toka“ kroz RS. Taj projekat Vlada je proglasila nacionalnim i strateškim.
I preduzeće „Jadran naftagas“ zajednička kompanija Srbije i Rusije već je uložila milione u istraživanje nafte i gasa u Srpskoj, a investicija bi u najboljem slučaju mogla dostići 315 miliona dolara.
Tu su i kineske investicije. Vlada RS, Kineska razvojna banka i energetska kompanija „EFT grupa“ potpisali su ugovor o kreditiranju gradnje TE „Stanari“.
Projekat, čija je ukupna vrijednost 550 miliona evra, osim izgradnje TE podrazumijeva i ulaganja u povećanje kapaciteta Rudnika „Stanari“.
Zajednički projekti na Drini
Planirane su i značajne investicije u gradnju sistema hidroelektrana „Gornja Drina“, „Srednja Drina“ i na rijeci Bosni. Energetske projekte na Drini vlasti Srpske namjeravaju da realizuju sa partnerima iz Srbije.
“Dubrovnik dva“
Vlade Srpske i Hrvatske ušle su u zajednički projekat gradnje hidroelektrane „Dubrovnik dva“, čija je vrijednost 170 miliona evra. RS i Hrvatska će u izgradnju hidroelektrane snage 300 megavata uložiti po 50 odsto novca, a o podjeli električne energije dogovor će biti postignut poslije izgradnje koja će trajati tri godine. Ocijenjeno je da je riječ o izvanrednom energetskom projektu. Novosti