ZAGREB / LJUBLJANA – Članice Evropske unije i europarlamentarci postigli su novi dogovor o pooštravanju ograničenja uvoza određenih poljoprivrednih proizvoda iz Ukrajine.
Vijeće EU-a i Evropski parlament sporazumno su do 5. juna 2025. produžili bescarinski uvoz ukrajinskih poljoprivrednih proizvoda, koji je EU uvela kao odgovor na agresiju Rusije na Ukrajinu prije dvije godine.
Za peradarsku industriju Gabrijela Salobir, voditeljica Službe za uzgoj nepreživača i sigurnu hranu pri KGZS, pojasnila je da se radi o potencijalnom bescarinskom uvozu 180.000 tona mesa peradi, što u praksi znači da će šest miliona tona pilića uzgojenih u Evropi prema najvišim standardima sedmično na tržištu EU zamijeniti pilići koji dolaze iz nepoznatih uvjeta uzgoja. Svake godine, prema njezinim riječima, uvoz će predstavljati obujam tri zemlje Finske, Švedske i Danske, a EU komisija još pregovara s Tajlandom, Čileom i drugima, pa bi se obujam mogao još povećati, piše RTV Slovenije.
“KGZS je apelirao na blokiranje Mercosur sporazuma u Sloveniji, po uzoru na Austriju, Luksemburg i Nizozemsku, ali nažalost nije bilo sluha. Tako će s vremenom kokoši drugih standarda preplaviti EU, a i Sloveniju – jeftino meso, a ne znaš što jedeš,” bio je kritičan prema gluhim ušima slovenskih donositelja odluka.
Najavljene ukrajinske investicije izazvale su oštre reakcije u sektoru peradarstva ne samo u Hrvatskoj i regiji već i na razini EU. Unija ima zaštitu uvoza mesa peradi, prije svega filea jer Evropa nema dovoljno mesa te vrste, a ima viška drugih kategorija koje su namijenjene za preradu, pa izvozi na globalna tržišta. Problem je što su cijene ukrajinskog filea poremetile cijene europskog filea.
Tema ukrajinskih investicija u Hrvatskoj bila je jedna od glavnih tema tijekom nedavnog skupa Evropske mreže poljoprivrednih novinara (ENAJ) koja je nedavno održana u Bruxellesu. Na simpoziju u Evropskom parlamentu u Briselu, predsjednik Odbora za peradarstvo Hrvatske poljoprivredne komore Dražen Čurila je otkrio da dva projekta mega farme peradi u Hrvatskoj promoviraju ukrajinski investitori, uključujući MHP grupu oligarha Jurija Kosijuka.
U tom kontekstu, istaknuto je, ove ukrajinske investicije mogu destabilizirati ne samo regionalnu već i europsku peradarsku industriju.
Na skupu je sudjelovao i Gert-Jan Oplaat, predsjednik AVEC-a (Asocijacije peradarskih proizvođača i trgovaca Europske unije) koji je također upozorio na opasnost od ovakvih investicija, posebno u kontekstu što se one djelomično realiziraju i europskim novcem. Riječ je o 592 milijuna dolara europskog novca koji će se koristiti za nešto što će stvoriti nefer konkurenciju unutar Europske unije, rekao je Oplaat. Posebno je ukazao na to da ukrajinska piletina koja dolazi na tržište EU ne ispunjava standarde.
Problem je, kažu, i damping. Primjerice, ukrajinski peradari ohlađene filee brojlera u EU prodaju 20-25 posto jeftinije od svojih konkurenata Poljaka, pa se regionalni peradari pitaju kako će biti konkurentni u novonastalim okolnostima, jednom kad ukrajinske investicije u Hrvatskoj budu dovršene.
Seebiz