BEOGRAD, Zakon o penzijsko-invalidskom biće na dvonedeljnoj procjeni stručnih institucija, a u Skupštini Srbije mora da se nađe do 27. juna.
Izmjene i dopune Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju neće se, uprkos nekim najavama, sutra naći na sjednici Vlade.
Zakon naime kreće u dvonedeljnu proceduru ocjene stručnih institucija. Tekst Zakona koji je predložila vladina Radna grupa je poznat – penzije će se u naredne dvije godine usklađivati po istoj formuli kao i plate u javnom sektoru
Zakon o reformi penzionog sistema je završen i sad kreće put nadležnih institucija. Za dvije nedelje mora da se nađe na dnevnom redu Vlade Srbije, kako bi do kraja juna stigao i u Skupštinu, što od Srbije zahtjeva MMF.
Tekst radne verzije više nije tajna. Radna grupa Vlade Srbije je predložila novi način usklađivanja penzija.
Predsjednica Radne grupe Radina Todović kaže da će se od oktobra 2013. penzije usklađivati samo sa rastom cijena. Naredne dvije godine će predstavljati prelazni period, tvrdi Todovićeva.
“Penzija se od 1. aprila 2011. i 2012. godine usklađuju prema formuli koja uključuje indeks potrošačkih cena na teritoriji Srbije u prethodnih šest meseci i procenta koji predstavlja polovinu ostvarene realne stope rasta bruto društvenog proizvoda u prethodnoj godini. Penzije se od 2011. usklađuju na isti način na koji se usklađuju zarade u javnom sektroru”, kaže Todovićeva.
Radina Todović, međutim, nije rekla da u radnoj verziji zakona stoji da će se penzije povećavati u skladu sa rastom proizvodnje samo ukoliko rast proizvodnje bude veći od četiri odsto.Toliki rast se, međutim, u 2011. ne očekuje, što znači da penzioneri mogu da računaju samo na usklađivanje sa rastom cijena.
Reforma će značiti i nove uslove za odlazak u penziju. Naime, svake godine će se pomalo pomjerati starosna granica za odlazak u penziju. Planirano je da se pravo na starosnu penziju ubuduće ostvari sa 58 godina života.
“Podiže se starosna granica za ostvarivanje prava na starosnu penziju i kod žena i kod muškaraca na 58 godina, za po četiri meseca na godišnjem nivou počevši od 2011. do 2022. godine, s tim što muškarcima ostaje pun staž od 40 godina dok se ženama staž osiguranja povećava sa 35 na 38 godina, sa po četiri meseca na godišnjem nivou”, kaže Todovićeva.
Nacrt tog dokumenta je izrađen, a u pregovorima sa Fondom smo se obavezali da uđe u skupštinsku proceduru pre 27. juna, kada će Bord direktora MMF-a razmatrati izvještaj svoje misije o četvrtoj reviziji sporazuma sa Srbijom. B92