BEOGRAD, Upućivanjem prijedloga Zakona o fiskalnoj odgovornosti u skupštinu Vlada Srbije je ispunila jedan od najvažnijih uslova za potvrdu pete revizije aranžmana sa MMF.Taj zakonski akt bi, kako je za B92 izjavila predsjednica Skupštine Slavica Đukić Dejanović, pred poslanicima trebalo da se nađe u oktobru.
Istovremeno, međutim, domaći sindikati počeli su sa prikupljanjem potpisa, a cilj te akcije je povlačenje iz procedure Zakona o penzijskom osiguranju, koji je ranije usaglašen sa MMF-om.
Stezanje kaiša u javnom sektoru, koje bi bilo regulisano zakonom, posljednji je i vjerovatno najteži ispit koji Srbija mora da položi u maratonskim pregovorima sa Međunarodnim monetarnim fondom.
Vlada je prošle nedelje potvrdila zakon koji će to omogućiti i po hitnom postupku ga uputila skupštini. Predsjednica republičkog parlamenta Slavica Đukić Dejanović izjavila je za B92 da će zakon na dnevni red stići u u oktobru.
Jedan od autora zakona, ekonomista Pavle Petrović naglašava za B92 da će njegova primjena uticati na smanjenje manjka u budžetu i doprinijeti investicijama, a samim tim i privrednom rastu.
Istovremeno međutim u javnosti je otvorena polemika o još jednom zakonskom rješenju usaglašenom sa MMF-om. Naime, domaći sindikati počeli su prikupljajnje 100.000 potpisa s ciljem da se iz procedure povuče Zakon o penzijama.
Za sindikate je neprihvatljivo da prosječna penzija bude niža od 60 odsto zarade, ali i da starosna granica za penzionisanje žena bude podignuta na 58 godina, odnosno 38 godina radnog staža.
Takav razvoj situacije, prema mišljenju ekonimiste Vladimira Gligorova, ne bi trebalo da ugrozi epilog pregovora sa MMF-om o petoj reviziji kreditnog aranžmana.
Reforme penzijskog sistema su posljednjih mjeseci izazvale nezadovoljstvo u mnogim državama svijeta. Tim povodom je početkom septembra samo u Francuskoj protestovalo više od dva i po miliona ljudi. B92