BANJALUKA, Aktuelne izmjene Zakona o PIO, kojima su skresana privilegovana prava oko 40.000 penzionera u RS, potvrdile su koliko je Fond PIO u dubiozi. Otvorila se i Pandorina kutija dugogodišnjeg odsecanja prava korisnika Fonda.
Vlast je sebi dozvolila luksuz da godinama penzije isplaćuje na osnovu prikupljenog novca, bez obzira na to kako su obračunate i valorizovane. Tako je vlast na najlakši način obezbijedila da Fond ne doživi krah, pri tom oštetivši one koji su 40 godina petinu zarade izdvajali za penziju. Djelimičnu i nepotpunu valorizaciju priznaju i u strategiji reforme penzionog sistema RS u kojoj se ukazuje na praksu koja kao rezultat ima takozvano „skriveno umanjenje penzijskog osnova“ čak za četvrtinu. Rukovodstvo Fonda neprestano tvrdi kako je koeficijent za isplatu penzija „1“, ali to najčešće nije bio slučaj, što je potvrđeno i u strategiji. Statistika u RS pokazuje da su plate svake godine rasle, ali penzije nisu pratile taj trend. U 2008. godini penzije su usklađene na 2006 godinu, odnosno na 465 KM, što je prosječna plata iz 2005. godine i od tada UO Fonda nije usklađivao penzije.
– Aktuelni zakon u RS preuzeo je koncept penzijskog zakonodavstva iz bivše SFRJ da pojedinac koji je zarađivao prosječnu platu tokom radnog vijeka ima penzijski osnov koji je jednak prosječnoj plati u godini penzionisanja. Ovaj koncept je puna valorizacija. Međutim, u praksi u RS je nepotpuna ili djelimična – navodi se u strategiji.
Predsjednica Udruženja „Diskriminacija je zabranjena“ Milena Kobas kaže da je diskriminatorska pretpostavka iz strategije da prava iz PIO nisu zauvjek definisana u nekom obimu, nego dijele sudbinu ekonomskih mogućnosti društva.
– To je isto kao kada kod registracije auta sklopimo ugovor o osiguranju za slučaj smrti putnika od 10.000 KM, platimo ugovoren iznos, a kada se nesreća dogodi, naš osiguravač odbije da isplati ugovoreno jer nema para – kaže Kobasova. Iako strategija kao glavnog krivca za neodrživost sistema označava lošu demografsku sliku, Kobasova napominje da bi sistem još mogao da izdrži da nema opraštanja i reprograma dugovanja za doprinose pojedinim tajkunima.
– Koji je smisao zakona kada radnici i penzioneri trpe sankcije jer poslodavci za njih nisu uplatili doprinose, a država ih nije naplatila prinudno – pita ona. Smatra da bi se stvari mogle popraviti uvođenjem odredbi po kojima banke ne bi mogle da isplaćuju plate za radnike ukoliko poslodavac nije dokazao da su doprinosi uplaćeni. Imajući to u vidu, kao i mali broj zaposlenih koji treba da hrane penzionere, vlasti u RS tragaju za boljim modelom obračuna penzija, a ni dosadašnji nije poštovan.
Predsjednica Radne grupe za izradu strategije Božana Šljivar tvrdi da su se rukovodili pozitivnim iskustvima zemalja EU, poput Slovačke – „bod sistem“ je donio dobre rezultate. To znači da će se osnovica za penzije izračunavati po troškovima života jednom godišnje. Predlaže se i „švajcarski“ model – penzije bi se usklađivale 50 odsto prema troškovima života, a ostalo prema rastu plata. Konačnu odluku donijeće NS RS, koja bi u aprilu trebalo da konačno zatvori poglavlje starog sistema u kome su se penzije obračunavale mimo svih standarda. Blic
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Neka je neko progovorio o suštini problema u penzijskom sistemu. Strategija reforme sistema pio je, mada sa dosta obimnih i korisnih podataka, izbjegla govoriti upravo o ovom ključnom problemu o kojem govori gđa Kobas. Vrlo je bitno dodati da sadašnja administracija sistema (fond i ministarstvo) nije sposobna da sprovede reformu koja bi otklanjala uzroke stanja u kojem se sistem pio nalazi, i da u dokumentu strategije nema ni riječi o tome.
Stvari će se samo pogoršavati s vremenom, jer teško je vjerovati da se neće dogoditi trend starenja stanovništva kao i u većini ostalih zemalja Evrope. Rješenje je u reformi cijelog sustava, tj. napuštanju koncepta generacijske solidarnosti u korist mješovitog sistema. Ovo bi, naravno, moglo donijeti i pozitivan impuls tržištu kapitala, iako tu ima također problema koje treba rješavati (što sustavnih što koruptivnih).
Cinik 2! U pravu si, samo zaboravljaš da treba prvo pobiti ove što su na bazi Bizmarkove međugeneracijske solidarnosti u pernziji ili skoro u penziji. Tek tada bi bez prelaznog rješenja u ovakvim uslovima standarda onih koji rade mješoviti sistem normalno zaživio.