BEOGRAD, Penzije će samo do aprila 2011. rasti koliko i plate, a poslije će se povećavati u skladu sa inflacijom i procentom rasta BDP-a koji bude veći od četiri odsto.
To je novi način usklađivanja penzija predviđen novim zakonom o penzijsko-invalidskom osiguranju, koji će Vlada usvojiti na sjednici u četvrtak.
Da li će penzije ubuduće rasti manje ili više nego do sada, zavisiće, prije svega, od rasta privrede. Trenutno, niže penzije od naših u Evropi primaju samo u Albaniji, BiH, Rumuniji i Bugarskoj.
“Sa socijalnog stanovišta, bitno je da se penzionerima omogući pristojan standard tako što će deliti sudbinu rasta privrede. Sa druge strane, vrlo je važno i da penzijski sistem i budžet mogu da izdrže ukupno opterećenje isplata penzija. U tom smislu presudan je dogovor sa MMF, koji podrazumeva da se izdaci za penzije sa 13 odsto BDP-a smanje na oko 10 odsto u 2015. godini”, kaže Nikola Altiparmakov, fiskalni savjetnik USAID.
U suprotnom, Srbiju bi mogao da zadesi grčki scenario. “Sve zemlje koje sada imaju probleme sa javnim dugom, poput Portugala, Italije i Španije, imaju probleme sa penzijskim sistemima. Reforme nisu do kraja sprovedene, i to se vidi”, objašnjava Altiparmakov.
Pored izmijenjenog Zakona o penzijama, budući rast izdataka za isplatu najstarijih biće ograničen i zakonom o fiskalnoj odgovornosti, sve s ciljem da se ubuduće manje novca troši u te svrhe. Sam PIO fond odavno nema dovoljno novca za isplatu penzija jer je odnos zaposlenih i penzionera u dramatičnoj neravnoteži.
Da bi sistem funkcionisao, potrebno je imati četiri zaposlena na jednog penzionera, a kod nas se statistički iz doprinosa jednog i po zaposlenog isplaćuje jedna penzija. Jasno je da to nije dovoljno, pa se iz budžeta svake godine dotira oko 40 odsto potrebnog novca, a te dotacije godinama unazad predstavljaju najveći budžetski rashod. Blic