SARAJEVO, Pan-evro mediteranska konvencija /PEM/ o preferencijalnim pravilima o porijeklu robe trebalo bi da doprinese intenzivnijoj ekonomskoj saradnji potpisnica i omogući privrednim subjektima u BiH da unaprijede proizvodnju i otvore nova radna mjesta, rekao je danas pomoćnik ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Hajrudin Podbičanin.
Pred početak radionice “Prednosti primjene PEM konvencije” u Sarajevu, Podbičanin je rekao novinarima da je prednost u tome što privrednici u BiH mogu koristiti repromaterijale iz svih zemalja potpisnica konvencije i ugraditi u svoj proizvod, a onda proizvod izvesti po povlaštenim uslovima bez plaćanja carina u sve te zemlje.
On je istakao da privrednici u BiH koriste ove povoljnosti, a cilj današnje radionice je da im se prenesu iskustva i saznanja o povoljnostima PEM konvencije kako bi unaprijedili svoj rad i imali velike koristi od ove konvencije.
Direktor Instituta za edukaciju Spoljnotrgovinske komore BiH Duljko Hasić naglasio je da PEM konvencija predstavlja jedinstven pravni instrument kojim se definišu pravila porijekla, a namijenjena je prvenstveno izvozno orijentisanim preduzećima u svim oblastima.
Hasić je naveo da PEM konvencija obuhvata zemlje EU, Tursku, zemlje zapadnog Balkana i zemlje EFTA sporazuma, njih pet uključujući tu i zemlje Mediterana.
“To je jedna široka zona slobodne trgovine gdje se i privrednicima iz BiH pruža mogućnost da mogu koristiti pogodnosti koje pruža PEM konvencija, a koje se prvenstveno odnose na zajednička ulaganja, zajedničku proizvodnju i proširenje ukupnog obima poslovne saradnje”, istakao je Hasić.
Prema njegovim riječima, PEM konvencija proizvođačima u BiH pruža mogućnost kreiranja sopstvenog proizvoda, racionalnije i efikasnije korištenje domaćih izvora kao i mogućnosti pristupa tržištima ovih zemalja.
Hasić je istakao da će to povećati atraktivnost BiH za strane investicije i unaprijediti ukupnu trgovinsku saradnju i smanjiti ogromni trgovinski deficit koji ima BiH sa ovim zemljama.
Radionicu su organizovali Spoljnotrgovinska komora BiH, Institut za edukaciju u saradnji sa Ministarstvom spoljne trgovine i ekonomskih odnosa i Upravom za indirektno oporezivanje BiH. Srna