PEKING, Kina želi da se na samitu 20 industrijski razvijenih i zemalja u razvoju /G20/ ostvari napredak u borbi protiv globalne finansijske krize, izjavio je kineski ministar inostranih poslova Jang Đieči.
Cilj samita G20 2. aprila u Londonu, na kome će se po prvi put sastati američki predsjednik Barak Obama i njegov kineski kolega Hu Đintao, je oporavak svjetske ekonomije.
Jang je rekao da Peking želi da u svemu tome ima veći udio kao i u pregovorima o prepravci globalnog finansijskog uređenja.
“Dugoročni cilj kineske inostrane politike je da ne štedi napore da osigura stabilan i relativno brz rast domaće ekonomije”, rekao je Jang na konferenciji za novinare.
On je dodao da je osnovni zadatak sada raditi zajedno kako bi predstojeći samit u Londonu bio uspješan.
“Vjerujemo da samit treba da igra ulogu u jačanju povjerenja i koordinacije makroekonomske politike, stabilizaciji finansijskih tržišta i pokretanju neophodnih reformi u globalnom finansijskom sistemu i regulatornom režimu”, rekao je Jang.
On nije želio da odgovori na pitanje o tome da li njegova vlada krivi ekonomsku labavost Vašigntona za svjetske privredne probleme i naglasio da dvije zemlje dobro sarađuju i da je Peking “dobro počeo” sa administracijom predsjednika Baraka Obame.
“SAD i Kina trenutno dijele zajedničke interese. Nadamo se da svaka strana može da pomogne u ostvarivanju interesa ove druge i pojača razmjenu i saradnju”, rekao je on.
Analitičari vjeruju da će način na koji Kina i SAD budu rješavale komplikovane ekonomske veze biti od suštinskog značaja za kurs globalne ekonomije.
SAD kupuju više kineske robe nego bilo koja druga zemlja i Kina drži više američkih obveznica nego bilo koja druga strana zemlja. Obama je apelovao na Peking da nastavi da jača vrijednost juana, koji on vidi kao ispod cijene, jer to čini kinesku izvoznu robu smiješno jeftinom.
Samit u Londonu uslijediće nakon samita G20 u novembru prošle godine u Vašingtonu i pokušaće da usaglasi koordinisane akcije za oživljavanje globalne ekonomije, reformu finansijskih sistema i principe reformisanja međunarodnih finansijskih institucija.
Kina je pozvala na značajniju poziciju zemalja u razvoju u Međunarodnom monetarnom fondu i Svjetskoj banci.
Jang nije otkrio detalje zahtjeva svoje vlade kao ni očekivanja od skupa u Londonu. On je istakao da globalna finansijska kriza mora rezultirati jačanjem pozicije njegove i drugih siromašnijih zemalja.
Premijer Ven Điabao potvrdio je u četvrtak da je cilj Kine osam odsto ekonomskog rasta za 2009. godinu.
Jang je istakao da je najveći doprinos njegove zemlje u suočavanju sa finansijskom krizom održavanje stabilnog i relativno brzog rasta.