PEKING – Nagli prodor DeepSeeka u veliki prostor jezičkih modela dao je Kini moćan alat za ubrzavanje primjene vještačke inteligencije u zemlji i podsticanje ekonomskog rasta.
Dok Goldman Sachs predviđa rast kineskog BDP-a od 20 do 30 baznih poena na duži rok – do 2030. – očekuje se da će ekonomija zemlje već naredne godine osjetiti pozitivne efekte primjene vještačke inteligencije, jer automatizacija zasnovana na AI poboljšava produktivnost.
„Nedavno pojavljivanje DeepSeeka ukazuje na brži razvoj i usvajanje vještačke inteligencije u Kini nego što smo ranije očekivali“, naveli su ekonomisti sa Wall Streeta.
Entuzijazam oko DeepSeeka takođe se ogleda u naglom skoku kineskih akcija, pri čemu je MSCI China indeks porastao za preko 21 odsto u odnosu na najniži nivo u januaru, prema podacima LSEG-a.
Uspon startapa dovodi do ponovne procjene kineskog investicionog potencijala nakon dužeg perioda smanjene pažnje, navodi Morgan Stanley u svom izvještaju ove sedmice.
„DeepSeek pokazuje da je Kina na vrhuncu razvoja vještačke inteligencije ili blizu njega, što podiže ugled kineske ekonomije i tehnološkog ekosistema, čineći ih privlačnijim za globalne investitore“, rekao je Gabriel Wildau, generalni direktor kompanije Teneo.
Kompanijino lansiranje jeftinijeg i efikasnijeg AI modela stiglo je u pravom trenutku, jačajući povjerenje u kinesku ekonomiju, dok se zemlja suočava s dugotrajnim ekonomskim izazovima, uključujući krizu na tržištu nekretnina i rastuće tenzije u trgovinskom ratu sa SAD-om.
DeepSeekov R-1 rezonantni model hvaljen je kao sposoban da parira, pa čak i nadmaši vodeće svjetske AI modele, uz tvrdnje da funkcioniše na jeftinijim i manje sofisticiranim čipovima. Spoljni developeri takođe mogu prilagoditi model otvorenog koda kako bi značajno povećali efikasnost uz niže operativne troškove.
Startap je takođe uzdrmao kineski AI ekosistem, sa državnim entitetima i velikim tehnološkim kompanijama – uključujući konkurente – koji su prihvatili njegovu arhitekturu otvorenog koda.
„Obim i brzina primjene AI u Kini trenutno su nevjerovatno brzi i ne pokazuju znakove usporavanja“, rekao je Wei Sun, glavni AI analitičar u Counterpoint Researchu.
Na pažljivo organizovanom sastanku ranije ove sedmice, kineski predsjednik Si Đinping srdačno je pozdravio osnivača DeepSeeka Lianga Venfenga i dodijelio mu počasno mjesto u prvom redu, uz lidere najvećih privatnih kompanija u zemlji.
To je pokazalo spremnost Pekinga da podrži kompaniju, rekao je Huiyao Wang, osnivač i predsjednik Centra za Kinu i globalizaciju, think-tanka sa sjedištem u Pekingu.
„DeepSeek predstavlja upravo ono što Peking želi da vidi kao ‘novi kvalitet produktivne snage’ koji će pogurati Kinu naprijed“, dodao je Wang, pozivajući se na strategiju koju je Si predstavio prošle godine, a koja se oslanja na tehnološke inovacije za podsticanje rasta i povećanje produktivnosti u cijeloj ekonomiji, piše Seebiz
Kinesko rukovodstvo prošle godine obećalo je „skok naprijed“ podsticanjem novih pokretača rasta zasnovanih na inovacijama u naprednim sektorima poput vještačke inteligencije i poluprovodnika, dok su američke restrikcije na izvoz napredne opreme i najsofisticiranijih čipova otežale Kini ostvarivanje velikih tehnoloških iskoraka.