PEKING, Kinesko rukovodstvo je odlučilo da nastavi sa ekonomskim stimulansima i zadrži labavu kreditnu politku kao podršku stabilnom ekonomskom oporavku zemlje.
Sastank u Pekingu, pod predsjedavanjem predsjednika Hu Đintaoa i premijera Ven Điabaoa, završio se kako se očekivalo – pozivom da se osigura da će oporavak Kine iz svjetske krize ostati stabilan, navodi zvanična agencija Sinuha.
Učesnici trodnevnog godišnjeg skupa o određivanju ekonomske strategije zemlje složili su se da je svjetska kriza uticala da Kina prilagodi svoj model ekonomskog rasta, za koji mnogi ekonomisti kažu da uveliko zavisi od državnog industrijskog sektora a ne od mnogo održivije potražnje potrošača.
Cijeni se da će kineska privreda ovu godinu zaključiti sa rastom od 8,3 odsto, nakon što je u prvom kvartalu pala na 6,1 proceneta i dosegla 8,9 odsto rasta u tromjesečju jul-septembar.
Kao i druge velike privrede, Kina oklijeva da prekine politiku stimulacija koju je potrenula krajem prošle godine, zbog slabosti ključnih izvoznih tržišta u SAD i Evropi gdje se nezaposlenost nastavlja uprkos znacima da je najteži dio krize možda prošao.
U suočavanju sa padom izvoza, Peking je objavio stimulativni paket od 4.000 milijardi juana (586 milijardi dolara) i naložio državnim bankama da velikodušno pozajmljuju u korist brojnih projekata javnih radova.
Sada se naglasak mijenja ka unapređenju potrošnje i privatnih ulaganja – potretača domaće potražnje koja se smatra ključnom za budući rast.
Mada je potrošnja ostala čvrsta uprskos usporavanju privrede početkom godine, ona je i dalje zalužna za manje od polovine kineskog dohotka što je daleko ispod nivoa drugih vodećih ekonomija.