KURŠUMLIJA , Pekari zemljoradnjiče zadruge Budućnost iz Kuršumlije, njih petorica koji rade isključivo u noćnoj smjeni, tri godine umjesto plate dobijaju po dva hljeba dnevno.
Pekarima godinama unazad nije uplaćivan doprinos za zdravstveno i penzijsko osiguranje i nemaju zdravstvene knjižice, a njihova zadruga je u državnom vlasništvu.
Mlađi radnici, koji ne dobijaju ni dva hljeba dnevno, rade u nadi da će dobiti zaostale plate i da će im biti povezan radni staž.
Petorica pekara mjesečno umjese i ispeku više od 9.000 vekni hljeba, ali ne pamte kada su posljednji put primili plate.
Umjesto plate, njih svako jutro kada krenu kući poslije cjelonoćnog rada, čekaju po dve vekne hljeba, i tako već tri godine.
Posljednjih godina promjenjeno je više direktora zadruge i radnici su se svim direktorima žalili i tražili isplatu plate, ali su im direktori spremno davali uvek isto objašnjenje – račun zadruge je u blokadi i zato nema plata.
Milan Simić (40), iz sela Pljakovo, svaki dan pješači sedam kilometara do posla, i sedam sa posla, jer nema novca za prevoz autobusom.
Kaže da je prinuđen da radi za dva hljeba dnevno jer ima tri maloljetna sina, bolesnog oca, a njegova supruga je umrla.
Njegov kolega Rade Veselinović (40) takođe ima porodicu u kojoj niko osim njega ne radi.
On porodicu izdržava od poljoprivrede izdržava porodicu, ali, kako kaže, i dva hljeba dnevno dobro dođu jer od poljoprivrede ne može mnogo da se zaradi.
Noću radi u pekari a danju na imanju i kaže da ni sam ne zna kako to postiže.
“Živim u nadi da ćemo dobiti ono što nam sleduje, zaostale plate i povezivanje radnog staža. Kada se sabere sve što nam duguju, nisu to male pare. Plašim se da napustim posao jer možda posle neću moći da ostvarim svoja prava”, priča Veselinović.
Iako noćima ne spava, a para niotkud, najmlađi radnik pekare Miroslav Lazić (34), ipak ne napušta posao jer se nada da će jednom dobiti platu.
Možda će jednog dana dobiti svoje zaostale plate, ili će početi redovno da ih prima, pa će, kako kaže, moći i da zasnuje porodicu.
“Drugog posla nema. Dva hleba svako jutro odnesem roditeljima”, kaže Lazić.
I ostala dvojica pekara su u istom položaju. Radni staž im nije uplaćen
godinama, nemaju ni zdravstvene knjižice.
Vršilac dužnosti direktora zemljoradničke zadruge Dragan Spasojević, koga prije nekoliko mjeseci imenovao upravni odbor, odbio je da agenciji Beta kaže bilo šta o pekari, rekavši da ima loše iskustvo sa novinarima. On je optužio pojedine novinare da njegove izjave izvlače iz konteksta.
I u inspekciji rada u Kuršumliji odbili su da govore o mukama radnika pekare zemljoradničke zadruge.
Inspektorka rada Milijana Rakić je rekla je da se radnici nisu žalili inspekciji rada i dodala da je inspekcija rada prošle godine po službenoj dužnosti izvršila kontrolu u pekari, ali da o stanju u pekari ne može da govori.
“Idite kod radnika i njih pitajte sve što želite”, savjetovala je novinarku inspektorka Milijana Rakić.
Bivši direktor zadruge Dragan Gvozdenović ranije je novinarima rekao da je zadrugu zatekao u katastrofalnom stanju i da je pokušao da je podigne na noge, ali da to nije uspio.
Gvozdenović je ubrzo smjenjen i za novog vršioca dužnosti imenovan je Dragan Spasojević.
Kuršumlijska zadruga poznata je javnosti od prošle godine, kada je Gvozdenović suspendovao radnika Milana Simića jer je, pored dva hleba koje dobija umesto plate, uzeo još jedan.
Gvozdenović je novinarima tada rekao da je dobio dojavu da radnici uzimaju više vekni nego što im sljeduje.
Direktor se zatim, oko pet sati ujutru, kada se završava noćna smena, sakrio ispred pekare da se uvjeri ko od radnika krade hleb, i tada je pretresa Simićevu torbu i pronašao jedan hljeb više. Direktor mu je tada oduzeo sve hljebove, formirao komisiju da naprave zapisnik i premjere hljeba, jer je sumnjao da su i ona dva redovna bila teža od standardne težine.
Simić je komisiji priznao da je ukrao hljeb jer su dva hleba nedovoljna za njegovu petočlanu porodicu.
Nakon što je veliki broj medija objavio tu priču, Simić je vraćen na posao, ali je uslijedila tužba tadašnjeg direktora protiv novinara koji su izvještavali o tom događaju.
Gvozdenović je tvrdio da su novinari iznijeli neistine jer su pisali da je u Simićevoj torbi pronađen jedan hljeb više, ali nisu napisali da su bile i dvije lepinje. Inače, tokom uskršnjih praznika pekara zemljoradničke zadruge u Kuršumliji, radi punom parom. Beta