SARAJEVO, BANJALUKA – Dio pekara u FBiH počeće proizvoditi hljeb po nižoj cijeni za socijalno ugrožene kategorije stanovništva, a cijena i težina ovog hljeba biće dogovorena u narednih deset dana, dok u RS i dalje nema naznaka da bi hljeb, po bilo kojoj osnovi, mogao biti jeftiniji.
Jago Lasić, predsjednik Privredne komore FBiH, kazao je nakon sastanka predstavnika mlinsko-pekarske industrije u FBiH, Ministarstava trgovine i poljoprivrede i inspekcija da će cijena zavisiti od tehničke mogućnosti, samog proizvođača i mogućnosti nabavke određenih aditiva i repromaterijala.
“Za desetak dana organiziraćemo sastanak mlinsko-pekarske industrije gdje ćemo izaći s konačnim prijedlogom i stavovima u odnosu na Ministarstvo. Radi se o savjesnim firmama i ljudima”, rekao je Lasić u ime predstavnika mlinsko-pekarske industrije.
Iako je na tržištu RS juče značajno pojeftinilo i gorivo, još nema nagovještaja da bi cijena vekne bijelog hljeba ili bilo koje druge vrste mogla biti snižena iako su sada stvoreni svi preduslovi za to.
Zoran Kos, predsjednik Udruženja mlinara RS, kazao je da kilogram bijelog brašna tip 500 koje se najčešće koristi u mlinsko-pekarskoj industriji trenutno košta oko 0,72 marke i jeftiniji je za oko osam odsto, odnosno šest feninga nego što je koštao u septembru.
“Cijene brašna svih tipova u RS sad su stabilne i znatno niže u odnosu na april. Brašna ima toliko da do kraja godine ne bi smjelo doći do promjena cijena, ali treba imati u vidu da je pšenica berzanska roba, a svi dobro znamo da berza po pravilu nije stabilna i da se cijene u samo nekoliko sati mogu promijeniti”, rekao je Kos.
Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača-stočara RS, kazao je da pšenice u RS ima dovoljno i to u privatnim spremištima jer je ratari zbog niskih otkupnih cijena ne žele prodati.
Desnica Radivojević, ministar trgovine FBiH, istakao je da ima prostora za sniženje cijena hljeba, s obzirom da je žito palo za više od 45 odsto na svjetskoj berzi, brašno za 25 odsto, a barel nafte je malo iznad 60 dolara. Naglasio je da je prema kalkulaciji ovog ministarstva realna cijena kilograma hljeba 1,85 KM, a ona sada iznosi dvije KM.
“U Udruženju pekara iz Tuzle rekli su da mogu proizvesti narodni crni hljeb od 700 grama za jednu marku, ali da ta proizvodnja ne bude veća od deset odsto od njihove ukupne proizvodnje, dok ‘Klas’ nudi hljeb od 550 grama za jednu KM. Neće biti uvedeni bonovi, već će takav hljeb biti na tezgama”, rekao je Radivojević.
Dodao je da su pekari od decembra povisili cijenu hljeba u prosjeku za 24 odsto, te da sada očekuje da koriguju cijene.
“Analiziraćemo na sjednici Vlade FBiH ove prijedloge. Djelovaćemo prema svima koji budu ugrožavali legitimitet tržišta. Pekari su takođe tražili veće podsticaje, smanjenje PDV-a. Vijeću ministara BiH predložićemo mjere, da vidimo može li se na hljeb ukinuti PDV”, kazao je Radivojević. Nezavisne N.