BANJALUKA, Posljedice svjetske finansijske krize počeli su da osjećaju i pekari jer je potražnja za njihovim proizvodima pala za, u prosjeku, oko 15 odsto.
Saša Trivić, predsjednik Udruženja pekara RS, kaže da ne može sa sigurnošću tvrditi da li je to zbog posljedica krize ili zbog zimskog perioda kada je potražnja za ovim proizvodima inače smanjena.
“Prema informacijama s kojima raspolažemo, potražnja je opala za oko deset odsto ali još ne znamo da li će se taj trend nastaviti i u ljetnim mjesecima kada je prodaja naših proizvoda veća nego u ovom periodu”, kaže Trivić.
Na pitanje da li su neke pekare zbog smanjenja potražnje ugrožene i da li im prijeti zatvaranje, kaže da je veća mogućnost da dođe do otpuštanja radnika nego zatvaranje pekare.
“Ako trend smanjene potražnje bude nastavljen i u ljetnom periodu, poslodavci će se prije odlučiti za otpuštanje radnika nego na zatvaranje pekare”, napominje Trivić.
U Udruženju pekara Regije Bijeljina kažu da je potražnja za njihovim proizvodima opala za oko 15 do 20 odsto, ali da se nadaju da će poslije završetka grijne sezone tražnja zabilježiti trend rasta.
“Ovo je redovan zimski pad potražnje možda malo veći nego u prethodnim godinama. Kupovna moć stanovništva slabi i svakako da će pekari to osjetiti, ali manje nego drugi proizvođači. Ukoliko se pad potraživanja nastavi, to će biti neznatan pad, ali pad koji treba da zabrine svakoga jer u državi u kojoj stanovnici štede na hljebu ne može biti dobro”, rekao je Njego Zagorac, predsjednik Udruženja pekara Regije Bijeljina.
On je istakao da će se pekarske radnje prije zatvarati zbog fiskalizacije i redovnih izdataka nego zbog smanjenja potražnje za njihovim proizvodima.
“Pekari najviše osjećaju krizu zbog problema naplate svojih potraživanja od drugih privrednih subjekata kao što su male prodavnice i velike trgovačke kuće jer je svakim danom sve teže naplatiti prodatu robu”, naglašava Zagorac.
Radnica iz jedne banjalučke pekare kaže da su pazari manji nego obično i da je potražnja za krofnama, slatkim pecivima, pitama svakim danom sve manja.
“Hljeb skoro uvijek prodamo u istim količinama ali mušterije sve manje uzmaju poslastice a, i potražnja za kiflama je manja nego obično. Pazari u odnosu na prošlu godinu su manji za oko 20 odsto”, kaže jedna od radnica pekare koja se nalazi u laktaškom naselju Trn.Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
e sada jos i njima da drzava pomogne u povecanju kupovine hljeba. pa gdje ima da je kifla iste cijene kao i hljeb, nigdje u svijetu, neka malo cute