BEOGRAD, Ljeto je i ove godine prilika da se zaradi.
U Srbiji se trenutno nude poslovi na njivama i u voćnjacima, na gradilištima, ali bi lako do dnevnice mogle da dođu i promoterke u trgovinama.
Van zemlje lepeza je malo veća, i u Hrvatskoj i u Crnoj Gori traže se konobari, pomoćni radnici, kao i kuvari.
Dnevno u Srbiji može da se zaradi od 2.000 do 3.000 dinara, a mjesec dana na moru donosi od 350 do 1.500 evra.
Kriza je i ovdje učinila svoje. Ponuda u Srbiji je siromašnija, a sezona na primorju kraće traje.
– Već prošle godine osjetilo se da kompanije manje ulažu u marketing, pa je i posla bilo manje nego inače – objašnjava Elena Erdeljanović, iz „Infostuda“. – Nije bilo previše posla ni za fizičke radnike na gradilištu. Među zanimljivim oglasima primjetili smo da se traže di-džejevi u Crnoj Gori.
Ko se iole razumije u ugostiteljstvo, i ove godine ima šansu da zaradi na moru. Najviše posla trenutno nude hrvatski primorci u hotelima i restoranima.
– Obezbjeđeni su stan i hrana, a plate se kreću od 600 do 1.500 evra za vrhunske kuvare – objašnjavaju u agenciji za zapošljavanje „Agava“. – Koliko dugo će raditi, zavisi od potrebe poslodavaca. Možda dva, a možda i pet mjeseci. Radnike traže i ugostitelji iz Crne Gore, ali su plate tamo manje – kreću se od 350 do 1.000 evra.
Motika u Sremu postala je ukleta poljoprivredna alatka. Od nje „kao đavo od krsta“ danas bježi staro i mlado, iako je na spisku nezaposlenih ukupno 32.000 ljudi, od kojih je trećina nekvalifikovana radna snaga. Na njivi neće da rade ni za 2.500 dinara dnevno.
– Danas naći kopača u selu je „nemoguća misija“. Da nudiš dnevnicu u suvom zlatu, čini mi se, i tada bi odbili da uzmu motiku u ruke – ostaje u čudu vremešni Stojan Kostić, iz Laćarka, koji nije našao kopače za dnevnicu od 2.000 dinara.
Nezaposlenima nije teška samo motika, već i berba voća i povrća. Muku muče voćari i povrtari kako obezbjediti dovoljno radnika nudeći od 150 do 250 dinara po satu.
Duvandžije traže nadničare
Kako u Sremu radnika nema, duvandžije su prinuđenje na „uvoz“ nadničara sa juga Srbije, najviše iz okoline Bujanovca. – Već pet godina dolaze radnici sa juga Srbije. Imaju obezbjeđeno stanovanje, hranu i solidne dnevnice. Oni zadovoljni zaradom, ja njihovim radom – našao je rješenje duvandžija Nikola Ostojić, iz Kukujevaca, kao i većina od 200 proizvođača duvana u Sremu. Novosti