TREBINJE, Izgradnjom savremenog regionalnog pčelarskog centra u Petrovom polju u Trebinju pčelarstvo u Hercegovini postaće prepoznatljivo ne samo na prostoru BiH, već i u regionu, rekao je predsjednik Saveza udruženja pčelara Republike Srpske Radivoje Maksimović.
On je napomenuo da je za završetak prve faze projekta nedostajalo oko 150.000 KM, ali da će Centar biti završen u narednih nekoliko mjeseci zahvaljujući finansijskoj podršci predsjednika Srpske Milorada Dodika, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i opštine Trebinje.
“Izgradnjom regionalnog centra, pčelari istočne Hercegovine dobiće jedan objekat koji će ispunjavati sve uslove predviđene svjetskim standardima i omogućiće izvoz meda u zemlje EU tako da će pčelarstvo ove regije postati prepoznatljivo na širim prostorima”, dodao je Maksimović, ističući da je cilj i zaštititi hercegovački med, odnosno brendirati pčelinje proizvode.
Maksimović je naveo da je do sada izgrađen dio objekata u kojem je smješten muzej pčelarstva, degustaciona sala i sala za sastanke, te da su u toku završni radovi na dijelu objekta za proizvodnju voska, pogača i otkupa meda.
Prema njegovim riječima, oprema iz pčelarske zadruge “Žalfija” Trebinje biće preseljena u novoizgrađeni Centar, obezbijeđen je dio nove opreme, a planirano je da se ove godine počne i sa otkupom meda.
“Druga faza projekta, čiji će radovi naknadno početi, podrazumijeva izgradnju još jednog sprata i potkrovlja u kojem će biti smještena laboratorija, kancelarija i muzej pčelarskih proizvoda”, kaže Maksimović.
On je najavio da će svečanost povodom završetka prve faze izgradnje regionalnog pčelarskog centra biti organizovana 19. avgusta, kada će biti organizovana međunarodna manifestacija “Med-fest – Trebinje” kojem će, kako je rekao, prisustvovati eminentni stručnjaci pčelarstva iz zemlje i inostranstva.
Maksimović je podsjetio da je pčelarska zadruga “Žalfija” Trebinje, koja je i nosilac cijelog projekta, svakim danom sve prepoznatljivija u zemlji i inostranstvu, napominjući da trenutno ima 63 zadrugara, pet stalno zaposlenih radnika i deset sezonaca, a da će se otvaranjem Centra biti stvoreni uslovi za zaposlenje još toliko radnika.
Ukupna vrijednost ovog jedinstvenog objekta u BiH je oko dva miliona maraka, a dio finansijskih sredstava obezbijeđen je uz pomoć italijanske nevladine organizacije “Oxfama” i projekata USAID “Farma”.
Oko 1 500 pčelara sa područja istočne Hercegovine sa svojih četrdesetak hiljada pčelinjih društava u prosjeku u posljednjih pet godina proizvedu oko 400 tona visokokvalitetnog meda, koji su do sada plasirali na područje Srpske i BiH, a prema najavama, stvaraju se uslovi da se uskoro izvozi i za zemlje EU. Srna