LONDON – Pejpal (PayPal) postigao je sporazum sa Vizom (Visa) koji mu omogućava izdavanje debitnih kartica u Evropi čime ova kompanija poznata po uslugama onlajn plaćanja najavljuje ulazak u oblast tradicionalnog bankarstva.
Dvije kompanije potpisale su sporazum o saradnji u pružanju usluga platnog prometa širom Evrope.
To znači da će Pejpal, koji već ima bankovnu licencu u Evropi, moći da ponudi Viza debitne kartice sa svojim brendom na njima. Ugovor sa Vizom omogućiće korisnicima Pejpala pristup Vizinim beskontaktnim platnim mestima u prodavnicama u Evropi, a moći će da plaćaju i preko telefona putem svog Pejpal računa.
Taj potez će, kako se očekuje, naročito privući male firme koje na računu Pejpala imaju novčane sume predviđene za kupovinu zaliha, kao i osobe koje nemaju bankovni račun, a koriste Pejpal, piše “Fajnenšel tajms”. Sporazum sa Vizom otvara Pejpalu širu bazu klijenata jer poslovanje preseljavaju na građanstvo.
Prema riječima, šefa sektora plaćanja, proizvoda i inženjeringa Džima Megatsa, Pejpal je planirao da pokrene debitne kartice iako im to nije bio primarni cilj. Pejpal ima nekoliko važnih klijenata koji bi za svakodnevnu potrošnju radije koristili Pejpal nego bankovni raču, a postoje i korisnici koji sve onlajn transakcije vrše preko Pejpala što žele da nastave i preko njihove debitne kartice, objašnjava on. Tanjug
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ovo je vrlo interesantno. Ovo bi značilo da firma, a i fizičko lice može imati otvoren račun u PayPal “banci”, a promet se nigdje ne vidi kod domaćih institucija. Novac koristi preko kartice i računa za potrošnju, a PayPal račun za prodaju.
Ovo je takođe i konkurencija za domaće banke koje izdaju kartice koje se mogu povezati sa PayPalom, a takvu karrticu ima svaka ozbiljna banka.
PayPal je ušao na tržište regiona u potpunosti ja mislim, a ovo je sad novi potez.
MasterCard varijanta ove usluge postoji već odavno i mnogi freelancer-i je koriste. Zove se payoneer –
https://share.payoneer.com/nav/40t4jf4e0XC8fTs5UV9SMFARZYstYr1urMJPEAfArHGa27tZZzZdy1ivwHamj8SOiokKA5Xr5KpVfMQkrhP9Xw2
Payoneer je americka kompanija i podliježe njihovim propisima o porezima. Kada se registrujete možete popuniti W8-BEN formular kojim potvrđujete da ste stranac i da ne trebate prijavljivati porez u SAD.
Pretpostavljam da će i sa paypal-om biti slično.
Naravno paypal u BIH ima veću bazu klijenata, pa će samim tim i gore opisani efekat biti veći.
Jako dobar fazon za lakse izvlacenje neprijavljene gotovine prema poreskoj upravi. Koristis mrezu bankomata, a poreska pojma nema ni ko si ni sta si. Odlicno.
God bless the Internet.