NOVI SAD, Član Nacionalnog savjeta za privredni oporavak Nikola Pavičić izjavio je da je Srbiji potrebna promjena cjelokupnog ekonomskog sistema.
On je ocijenio da nikakve mjere kojima će se pokušati “zakrpiti” postojeći sistem neće biti od pomoći.
“Valjda je sada, a čini se da jeste, i političarima jasno da se dalje ovako ne može i da su sve mjere, o kojoma se ovih dana pričalo, na kratke staze. One samo ‘šminkaju’ ono što se više ničim ne može uljepšati”, rekao je Pavičić.
Prema njegovim riječima, potrebna je promjena cjelokupnog ekonomskog sistema, “da se krene od početka”, što je veoma bolno, nije popularno i ne donosi odmah rezulatate, ali svako odlaganje “sutra će još više boljeti”.
“Da bi se promijenio ekonomski sistem, treba imati hrabrosti i javno priznati da postojeći ne valja, da se ne može popraviti i da mjere koje će morati hitno biti usvojene neće biti dovoljne da već sutra živimo bolje”, kazao je Pavičić.
Dodao je da postoje dva ključna problema: jedan je u finansijskoj sferi, jer Srbija ima najviše kamate u Evropi sa kojima nema stranih investicija, rasta proizvodnje, novih radnih mjesta.
“Drugi problem je kurs dinara. Imamo precijenjen dinar koji je uništio izvoznike. Dao je šansu decenije uvoznicima. Precijenjeni dinar je glavni krivac za izgubljenih 400.000 radnih mjesta od 2009. do danas. Sa precjenjenim dinarom Srbija nema izvoza ni novih radnih mjesta, a bez toga svima je jasno da ekonomskog oporavka neće biti”, ocijenio je Pavičić.
Prema njegovim riječima, uštede se mogu i moraju praviti i na primanjima u javnom sektoru da bi se stimulisali zaposleni u privatnom sektoru koji jedini nešto proizvode, pošto su u ovom trenutku plate u javnom sektoru 35 odsto veće od plata u realnom sektoru, a toga “nema nigde u svijetu”. Beta
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
privredni oporavak do kraja godine 2013.i početkom 2014.srbija izlazi iz krize javnog duga..ipoboljšanje stanja u ekonomiji.