PRIJEDOR, Gradonačelnik Prijedora Marko Pavić izjavio je da je u prošloj godini, kada je počeo da se primjenjuje Zakon o porezu na nepokretnosti u Republici Srpskoj, prihod po toj osnovi u budžetu grada Prijedora bio manji od godišnjeg prihoda po osnovu naplate parkinga u ovom gradu.
“U zapadnim zemljama porez na nepokretnosti je osnovni prihod, pa tek onda ide prihod od PDV-a, a kod nas je obrnuto”, rekao je Pavić, obraćajući se odbornicima Skupštine grada Prijedora, koji su na današnjoj sjednici utvrdili poresku stopu za oporezivanje nepokretnosti za 2013. godinu od 0,18 odsto, što je jednako stopi iz 2012. godine.
Amandman Kluba odbornika SDS-a da poreska stopa iznosi 0,10 odsto odbornici su odbacili, a Pavić ga je nazvao populističkim ističući da se ova poreska stopa u Republici Srpskoj kreće od 0,05 do 0,50 odsto.
“Pozivam SDS da proba smanjiti poresku stopu u Doboju i u Bijeljini. Doboj ima najveću stopu – 0,50, Bijeljina i Zvornik 0,25 odsto, a Banjaluka 0,18 odsto, tako da je Prijedor ispod prosjeka većih gradova Srpske”, poručio je Pavić ističući da ovaj porez ne ugrožava socijalne kategorije stanovništva jer su one uglavnom oslobođene te obaveze.
On je naglasio da je najveći minus u prošlogodišnjem budžetu grada Prijedora nastao jer Poreska uprava Republike Srpske nije naplatila ni deset odsto poreza na nepokretnosti u Prijedoru u odnosu na plan.
Vršilac dužnosti načelnika Odjeljenja za finansije Biljana Malbašić pojasnila je da je prilikom utvrđivanja poreske stope od 0,18 odsto slijeđena preporuka Saveza opština i gradova Republike Srpske o ovom pitanju.
“Stopa od 0,18 odsto pri potpunoj realizaciji bi, otprilike, značila naplatu prihoda na nivou naplate prihoda po zakonima koji su bili na snazi do donošenja Zakona o porezu na nepokretnosti. Tako smo po tom osnovu planirali oko dva miliona maraka godišnje, međutim realizovano je svega deset odsto”, pojasnila je Malbašićeva.
Ona je istakla da lokalne zajednice nemaju uticaj na naplatu ove vrste prihoda iako im pripadaju u cjelosti.
“Osim toga, zakonodavac je predvidio kazne za neplaćanje poreza na nepokretnosti, ali prihod od naplate tih kazni ne ide lokalnim zajednicama nego Poreskoj upravi Republike Srpske što znači da ovoj instituciji nije u interesu da stimuliše blagovremenu naplatu poreza na nepokretnosti”, dodala je Malbašićeva.
Skupštine opština i gradova u Republici Srpskoj svake godine utvrđuju poreske stope za tu godinu, a jednom utvrđena stopa ne može se umanjivati u toku poreske godine. Srna