PRIJEDOR, Gradonačelnik Prijedora Marko Pavić ističe da su u ovom gradu nastavljeni pozitivni trendovi u oživljavanju privrede i da bi 2013. godina mogla biti prelomna za izlazak iz recesije.
“Uprkos krizi koja traje već pune četiri godine, u Prijedoru se duže vrijeme povećava broj zaposlenih, održava ili čak nešto i povećava broj zanatskih i preduzetničkih radnji, a uvoz je pokriven izvozom sa 140 odsto, dok je na nivou Republike Srpske i BiH to oko 50 odsto”, napominje Pavić.
On naglašava da u ovoj godini treba da počne izgradnja tri privredna objekta u industrijskoj zoni “Celpak” – za mljekaru i pogon za proizvodnju solarnih panela ugovori su već potpisani, a slijedi ugovor sa proizvođačem stakla DAS-PROM iz Banjaluke.
“Osim privrednih, u ovoj godini računamo i na tri infrastrukturna objekta: sportsku dvoranu u naselju Urije, nadvožnjak na Pećanima i pijacu na Pećanima, ali i na vodoopskrbne projekte u ruralnim područjima. U pripremi su tenderi za sekundarnu mrežu u Omarskoj i Tukovima i odluka za izvorište u Tomašici”, navodi Pavić.
Prema njegovim riječima, stalnom opadanju broja nezaposlenih u Prijedoru doprinose i redovni godišnji podsticaji iz gradskog budžeta za poljoprivredu i preduzetništvo, kao i Fondacija za razvoj, putem koje je u privredu do sada plasirano više od četiri miliona maraka sa kamatom od svega jedan odsto.
“Očekujem da će Prijedor uskoro dobiti sertfikat grada povoljnog za ulaganja, u šta smo godinama unazad uložili mnogo truda. Sada će se pokazati da trud nije bio uzaludan i postepeno ćemo početi ubirati rezultate tog truda”, istakao je Pavić.
On naglašava da Prijedor ima dobru saradnju sa drugim lokalnim zajednicama u Srpskoj, sa svojim bratskim gradovima izvan granica BiH, ali i sa međunarodnom zajednicom i ambasadama i konzulatima mnogih zemalja koji prilikom posjeta daju podršku lokalnoj vlasti i ocjenjuju da je Prijedor perspektivan grad u kojem se u najbrže odvijaju promjene i napredak ka evropskim standardima.
“Nemamo međunacionalnih i međukonfesionalnih problema i multietničnost shvatamo kao svoju prednost. Bezbjednost je na vrlo visokom nivou i Skupština grada pokrenula je inicijativu da se Prijedoru vrati centar javne bezbjednosti, o čemu će uskoro uslijediti razgovori sa Vladom Republike Srpske.
Smatram da nema nikakvih prepreka da se to i ostvari i da su za to ispunjeni svi uslovi”, najavio je Pavić.
On upozarava da Prijedor u razlici između nataliteta i mortaliteta godišnje gubi po jedno malo selo od oko 400 stanovnika i da lokalna uprava stoga forsira mlade da se školuju i da se vraćaju u svoj grad da bi doprinijeli njegovom razvoju.
“Mogu prigovoriti na sistem obrazovanja, roditeljima koji svoju djecu školuju za neproduktivna zanimanja, a kad završe pitaju – zašto se djeca nemaju gdje zaposliti. Onda mi ponovo ulažemo u njihovo školovanje putem prekvalifikacija. To moramo mijenjati svi zajedno – od djece, roditelja, škola, lokalnih do republičkih vlasti”, poručuje Pavić.
On zaključuje da je Prijedor grad kulture i sporta i da za gradsku upravu, bez obzira na krizu, ove oblasti nikada nisu niti će predstavljati neproduktivna, nego, naprotiv, i te kako razvojno orijentisana ulaganja.
Prijedor Dan grada obilježava 16. maja, a to je datum kada je prvi put oslobođen od fašista u Drugom svjetskom ratu. Tog 16. maja 1942. godine Prijedor je bio najveća slobodna teritorija u porobljenoj Evropi. Srna