BEOGRAD, Direktor Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) u Srbiji Mateo Patrone ocijenio je da je primjetna volja Vlade Srbije da sprovede mjere neophodne za poboljšanje ekonomske situacije u zemlji, jer se preduzimaju brojne aktivnosti kako na polju fiskalne konsolidacije, tako i u privlačenju stranih direktnih investicija.
Planirani budžetski deficit od 3,6 odsto bruto domaćeg proizvoda, i najavljeni nivo stranih direktnih investicija od dvije milijarde evra, možda će biti postignuti, možda i neće, ali jasno je da postoji kretanje u pravom smjeru, rekao je Patrone Tanjugu.
“Trend je definitivno pozitivan i važno je da se on ustali tokom vremena, a politička stabilnost u tome igra značajnu ulogu”, istakao je Patrone, koji nije želio da komentariše pojedinačne mjere koje vlada najavljuje radi poboljšanja ekonomske situacije.
Iz razgovora sa stranim investitorima jasno je da im je Srbija zanimljiva za ulaganja, a, iako je rano reći da li će to interesovanje prerasti u konkretne projekte, Srbija definitivno ima mjesto na njihovoj investicionoj mapi, ocijenio je Tanjugov sagovornik.
Patrone je naveo i da je EBRD zadržao prognozu privrednog rasta za Srbiju od 2,2 odsto u ovoj godini, što je nešto iznad prosjeka za region jugoistočne Evrope.
Prema njegovim riječima, EBRD ostaje pri planu s početka godine da 2013. u Srbiju uloži oko 300 miliona evra, i to u 15 do 20 projekata, prije svega u infrastrukturu, finansijske institucije i preduzeća.
Najveći broj projekata koje ćemo podržati je u privatnom sektoru – oko 80 odsto, uz dva do tri projekta u javnom sektoru, gdje su investicije veće, tako da će po obimu uloženih sredstava oko polovina ulaganja ići privatnom, a oko polovine javnom sektoru, precizirao je Patrone.
U privatnom sektoru EBRD je posebno zainteresovan da pruži podršku malim i srednjim preduzećima koji čine “kičmu” privrede, bilo preko partnerskih banaka ili direktno putem zajmova ili učešća u kapitalu, naveo je on.
Što se tiče projekata u javnom sektoru, prema riječima Patronea, u ovoj godini najveće investicije su u sektoru transporta kao sto je finansiranje obnove voznog parka GSP “Beograd”.
On je istakao i da u načinu na koji se koriste sredstva EBRD u Srbiji treba napraviti razliku između javnog i privatnog sektora.
“U javnom sektoru voljeli bismo da vidimo brže sprovođenje projekata, a to podrazumijeva brže tenderske procedure, kao i usaglasene napore na restrukturiranju javnih preduzeća”, naglasio je Patrone.
Imajući u vidu tešku ekonomsku situaciju, generalno smo zadovoljni sprovođenjem naših investicionih projekata, dodao je Tanjugov Patrone.
On je rekao i da EBRD nastavlja svoje investicione aktivnosti u Srbiji bez obzira da li će zemlja sklopiti aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom ili ne.
“Veoma smo zadovoljni što postoji dugoročno dobra saradnja Srbije i MMF-a u više prethodnih vlada i mislimo da bi Srbija imala koristi od aranžmana, ali to ne utiče na naše aktivnosti u zemlji direktno”, precizirao je on.
Patrone je naveo da je mišljenje MMF-a veoma važno za bilo kog investitora u Srbiju, ali da EBRD ima mandat da investira u zemlju, da podržava razvoj infrastrukture i privatnog sektora i namjerava da to nastavi i u narednim godinama. Tanjug