SARAJEVO, Izdavanje ATA Carneta, međunarodnih carinskih dokumenata koji omogućavaju privremeni uvoz robe ili njen tranzit preko carinskog područja BiH, moglo bi početi početkom 2011. godine, najavljuju iz Spoljnotrgovinske komore BiH.
ATA Carnet, u svijetu poznat i kao “pasoš za robu”, međunarodni je carinski dokument koji se koristi za pojednostavljenje privremenog uvoza u stranu zemlju s rokom važenja od godinu.
Ovim dokumentom omogućava se privremeni uvoz određenih kategorija robe u carinsko područje svake zemlje koja je prihvatila Konvenciju o privremenom uvozu i to bez popunjavanja nacionalnih carinskih isprava, plaćanja carine ili polaganja depozita, što je inače obaveza u redovnom postupku za privremeni izvoz, odnosno uvoz.
Zbog neuvođenja ATA Carneta, bh. privrednici, prije svega uvoznici i špediteri, suočavaju se sa brojnim teškoćama, jer njihova roba često bude zaustavljena na granicama te se izlažu nepotrebnim troškovima.
Na teškoće nailaze i umjetnici i sportisti koji nose umjetnine i rekvizite preko granice na izložbe i takmičenja, privrednici koji eksponate izlažu na sajmovima, muzičari koji prevoze opremu radi gostovanja jer, zbog nepostojanja ATA sistema, carinske vlasti BiH ovu robu tretiraju kao i svaku drugu na koju se plaća carina.
Važan korak u primjeni ATA Carnet konvencije napravljen je ovih dana kada su Spoljnotrgovinska komora (STK) i Uprava za indirektno oporezivanje BiH potpisale ugovor kojim se daju ovlaštenja za izdavanje ATA Carneta za robu koja se privremeno uvozi ili je u tranzitu kroz našu zemlju.
“Ovaj ugovor znači zeleno svjetlo da STK BiH može da krene sa formiranjem odjela koji će se baviti izdavanjem ATA Carneta.
Sljedeći korak biće potpisivanje ugovora za osiguranje robe koja se kreće posredstvom ATA Carneta sa nekom od domaćih osiguravajućih kuća ili Internacionalnom garantom organizacijom”, kaže Muamer Hadžović, osoba u STK BiH zadužena za implementaciju ATA Carneta.
Do potpunog uvođenja ATA Carneta biće neophodno sa UIO BiH definisati carinske prelaze na kojima će se obavljati privremeni uvoz ili tranzit robe, kao i obaviti obuku carinika.
Kako bi primjena ATA sistema bila što bolja, predstavnici STK BiH posjetiće i privredne komore Srbije i Hrvatske, koje odranije izdaju ATA Carnet dokumente, kako bi sagledali kakva rješenja je najbolje primijeniti u BiH.
Uslovi za uvođenje ATA sistema stvoreni su početkom ove godine kada je BiH ratificirala istanbulsku Konvenciju o privremenom uvozu – ATA Carnet.
Na osnovu članstva u Međunarodnoj trgovačkoj komori, te njenih standarda i procedura, zadatak da uspostavi ATA sistem u BiH dobila je Spoljnotrgovinska komora BiH.
Početkom ove godine STK BiH uvela je TIR sistem, a što podrazumijeva izdavanje međunarodno priznatih carinsko-transportnih dokumenta kojim se pojednostavljuju carinske formalnosti u međunarodnom prevozu robe. Nezavisne novine