BANJALUKA, Podsticaji za poljoprivrednu proizvodnju u Republici Srpskoj iz prethodne godine biće isplaćeni do kraja aprila, najavio je pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Boris Pašalić.
Pašalić je rekao da je po ovom osnovu isplaćeno nešto više od 35 miliona KM, od čega su u posljednje dvije sedmice realizovane isplate od po pet miliona.
“Plan je da svake sedmice plaćamo određeni iznos, a juče je isplaćeno pet miliona. Nažalost, Ministarstvo nije samostalno u smislu plaćanja, ali ulažemo maksimalne napore da podsticaji budu isplaćeni, kako bi proizvođači u martu i aprilu mogli obaviti sjetvu na svojim oranicama”, rekao je Pašalić tokom seminara za savjetodavce u poljoprivredi o registraciji poljoprivrednih gazdinstava i Pravilniku o podsticajima za ovu godinu.
On je dodao da je Nacrt pravilnika o podsticajima u poljoprivredi za ovu godinu u završnoj fazi i da će budžetski okvir ostati isti kao i u prethodnoj godini i iznositi 60 miliona KM.
“Pravilnik sadrži pojednostavljene procedure za aplikaciju, kao i nove mjere pokrića dijela troškova poljoprivrednog osiguranja, te nove mjere u pčelarskoj proizvodnji, a tekst nacrta biće dostupan u ponedjeljak. Sve prihvatljive i opravdane sugestije vrlo rado ćemo ugraditi”, rekao je Pašalić.
Prema njegovim riječima, novi pravilnik sadržavaće dosta korekcija rokova za podnošenje prijava, a svi poljoprivredni proizvođači moraće da do 15. maja ažuriraju podatke o svojoj proizvodnji u Agenciji za posredničke, informatičke i finansijske usluge.
“Svi proizvođači koji imaju registrovanu proizvodnju i žele da ostvare pravo na podsticaje moraće da do 15. maja prijave izmjene kako bismo mogli da planiramo sredstva za pojedine vidove proizvodnje, a poželjno je da imamo i novoprijavljene proizvođače”, rekao je Pašalić.
Rukovodilac dobojske područne jedinice Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi pri Ministarstvu Dragiša Marković rekao je da se novim pravilnikom ponovo uvode podsticaji za priplodni podmladak, za junice proizvedene na vlastitim gazdinstvima i one koje su uvezene sa drugih tržišta.
“Poljoprivredni proizvođači obraćaju nam se uglavnom zbog problema u vezi sa tekućom proizvodnjom, objašnjenjem stavki iz pravilnika i investicionim programima”, rekao je Marković.
Seminaru za savjetodavce u poljoprivredi prisustvovao je i resorni ministar Stevo Mirjanić. Srna