BANJALUKA, Političke partije u RS uglavnom još ne znaju koliko će novca potrošiti u predizbornoj kampanji, ali očekuju da će ti troškovi biti skromni.
Doduše, ni u Centralnoj izbornoj komisiji još ne znaju koliki će maksimum biti koji će stranke moći da ulože u kampanju, jer, kako je objasnila Maksida Pirić, portparol CIK-a, spiskovi birača još nisu konačni, a na osnovu njih se određuje koliki će biti maksimalni limiti za kampanju.
Rajko Vasić, izvršni sekretar SNSD-a, ne može precizirati koliko će najjača stranka u RS potrošiti na izbornu kampanju, uz ocjenu da će to biti manje od limita koji bude dozvoljen.
“Teško je sad predvidjeti cifru jer se tokom kampanja pojavljuju nepredviđeni troškovi”, kazao je Vasić, dodajući da će sve biti transparentno i ići preko računa.
On je kazao da kampanju neće bazirati na luksuzu i da će dio sredstava nadomjestiti dobrom organizacijom stranke, koja je dodatno ojačana nakon lokalnih izbora, te da će to biti glavni resurs SNSD-a.
Saša Čudić, potpredsjednik SP-a, kaže da ni socijalisti još nisu analizirali koliko bi kampanja mogla da košta, ali zna da će biti finansirana iz dobrovoljnih priloga i prikupljanjem članarine.
“Za petnaestak dana ćemo imati sjednicu Štaba, nakon čega ćemo znati koliko će kampanja koštati”, kazao je Čudić, dodajući da socijalisti u mnogome računaju i na rad volontera.
DNS je jedna od rijetkih partija koja već zna koliko će potrošiti i, prema riječima Marka Pavića, lidera te stranke, oni će u predstojeće izbore uložiti oko 400.000 KM.
“Većina tih sredstava su skupštinska sredstva koja dobijamo preko Kluba poslanika, a dio su dobrovoljni prilozi”, kazao je Pavić.
Dragan Ćuzulan, generalni sekretar SDS-a, procjenjuje da će SDS potrošiti oko milion KM, dodajući da stranka trenutno nema ta sredstva i da ih pokušava obezbijediti na način koji to dozvoljava zakon – putem donacija.
On procjenjuje da će ova kampanja u odnosu na 2006. godinu biti skuplja za oko 40 odsto, jer su za toliko porasli i troškovi usluga.
Branislav Borenović, potpredsjednik PDP-a, kaže da će njihova kampanja biti umjerena sa srednjim finansijskim vrijednostima i da će PDP 80 odsto sredstava obezbijediti iz budžeta, a ostatak iz članarina.
“Većina naše kampanje će se svesti na direktan kontakt sa građanima”, istakao je Borenović, ocjenjujući da je njihov glavni adut program koji ima “kvalitetne programske politike koje se odnose na penzije, zdravstvo, zapošljavanje, poljoprivredu i obrazovanje”.
U SzDS-u, koji prvi put nastupa na izborima, kažu da tek prave preliminarni plan troškova, koji će biti usvojen u avgustu.
“Naše procjene troškova predizborne kampanje su između 100.000 i 150.000 KM, a izvori finansiranja su iz priloga članova i donacija simpatizera partije”, rečeno nam je u ovoj stranci koja sa velikim ambicijama kreće u izbornu trku.
Broj birača određuje limit
Prema Izbornom zakonu BiH, maksimalan dozvoljeni iznos za finansiranje troškova izborne kampanje izračunava se tako da se broj birača u svim izbornim jedinicama u kojima stranke imaju kandidatsku listu ili kandidata pomnoži sa određenim brojem feninga.
Tako za izbor kandidata za pojedinačne funkcije i poslanike u entitetskim parlamentima i parlamentu BiH maksimalno se može pomnožiti 30 feninga sa brojem birača, a za kantonalne zastupnike sa 20 feninga.
Ukoliko bude prekoračen dozvoljeni iznos, onda prema Zakonu o finansiranju političkih stranaka mogu biti primijenjene određene kazne koje mogu biti novčane ili suspenzija stranke ili pojedinaca sa lista. Nezavisne novine