BEOGRAD, U jeku kampanje da se štedi i nepunih godinu dana pred izbore parlamentarne stranke Srbije su usvojile Zakon o finansiranju političkih aktivnosti.
Tim zakonom one su same sebi udvostručile primanja iz budžeta za poslaničke mandate.
Umjesto dosadašnjih 2,3 miliona dinara, partije će iz državne kase uzimati oko 4,5 miliona dinara po poslaniku. Javnost apeluje na parlamentarce da vrate pare u budžet i(li) promijene zakon jer osim što se ponašaju rasipnički, takvim potezom izigrali su evropske institucije.
Prijedlog stranaka, podsjetimo, bio je da se iz budžeta izdvaja 0,30 odsto umjesto dotadašnjih 0,15. Međutim, Venecijanska komisija je ukazala da je dupliranje neprihvatljivo. Pošto im to nije prošlo, stranke su zadržale isti procenat, ali su vezujući ove procente u budžetu s rashodima i transferima sebi obezbijedile duplo povećanje, i za redovno i za predizborno finansiranje.
Ekonomista Zoran Popov kaže da je ovakvo ponašanje stranaka još jedan u nizu primjera gdje se pokazuju njihov „bezobrazluk, želja za ličnom koristi i nebriga za građane”.
“Apsurd je da partije koje su kumovale tome da nezaposlenost i inflacija rastu, privredna aktivnost opada… riješe da za takve ‘usluge’ građanima naplate duplo više para. Stranke ne bi smjele ni da uzmu taj novac, a ako to već učine, morale bi ako imaju malo obraza da ga vrate u državnu kasu! Očekujem da Venecijanska komisija reaguje na ovu grešku i traži da se ta odredba u zakonu, iako je usvojen, ispravi”, navodi Popov.
Saradnik Centra za slobodno tržište Aleksandar Stevanović kaže da su stranke usvajanjem takvog zakona pokazale da nemaju namjeru da uvažavaju ni primjedbe Brisela nauštrb svojih interesa. “Ako su mangupi pronašli način da ipak uzmu udvostručene sume novca iz budžeta za finansiranje stranačkih aktivnosti, nerealno je očekivati da se oni predomisle i promijene zakon ili, daleko bilo, vrate pare u budžet”, ironično komentariše Stevanović.
Nemanja Nenadić iz „Transparentnost Srbija” kaže da je Vlada kao predlagač Zakona o finansiranju političkih aktivnosti odlučila da legalno duplira doniranje partija iz budžeta.
“Taj zakon je na spisku propisa koji su neophodni za dobijanje kandidature. I zato je loše što je odluka o dupliranju novca donijeta iza leđa Venecijanskoj komisiji, iako je skrenula pažnju da povećanja nisu prihvatljiva”, kazao je Nenadić.
Skupština je takav zakon usvojila sredinom juna. Glasala su 133 poslanika vladajuće većine i LDP. Ostale opozicione stranke nisu prisustvovale glasanju, ali će uzeti novac. Predsjednica Skupštine i potpredsjednica SPS-a Slavica Đukić-Dejanović samo je kratko poručila da je ovakvo zakonsko rješenje usaglašeno u kontaktima sa Venecijanskom komisijom i da će se zakon striktno poštovati.
Potpredsjednica DS-a Jelena Trivan kaže da je svako slovo zakona usaglašeno sa Venecijanskom komisijom i da su „potpuno neumjesni komentari da je bilo ko htio bilo koga da prevari. Taj zakon je prošao najdužu javnu raspravu. Stranke su bile te koje su željele da uvedu red u sferu finansiranja. Stav je ekonomista, a ne predstavnika partija da budu takve odredbe”.
DSS: Zakon treba izmijeniti
Potpredsjednik DSS-a Miloš Aligrudić smatra da zakon treba izmijeniti. U DSS-u kažu “da bi procenat za obračun trebalo vezivati za prihode, a ne kako je vlast sad predvidjela za rashode”.”Da ilustrujem, sad imamo situaciju da stranka može da troši 100.000 dinara iz rashoda, iako je prihod u budžetu tek 50.000. Pa nije normalno da se troši ono što nije izvjesno zarađeno. Zato DSS smatra da taj zakon treba izmijeniti. Logičnije je da se pritisak vrši u tom smijeru, nego da zakon ostane isti pa da stranke uzimaju pare, a onda polovinu vraćaju u budžet. Mada može i tako, pod uslovom da to čine sve partije”, kaže Aligrudić. Press