RIM, Do juče zlato, danas skupa hrana. To banke i investicioni fondovi u posljednje vrijeme prihvataju kao jemstvo, pa se tako na listi jamstava nalaze i parmezan, šafran, šampanjac, soja i pršut.
Štednja je značajno pala u vrijeme recesije jer je većina novca bila uložena na tržištu kapitala, u razne vrijednosne papire. Poučeni tim iskustvom mnoge kompanije sada koriste vlastitu imovinu i zalažu je u štedne fondove, što znači da ne moraju uplaćivati gotovinu.
Tako British Airways kao osiguranje za štednju koristi avione. Hotelska grupa Whitbread te trgovački lanci Sainsbury i Marks & Spencer u svoje su fondove stavili, restorane, hotele i trgovine. Mnogi fondovi kao zalog će rado uzeti i soju, šećer, kavu i slične proizvode, prenose agencije
Novi i zanimljiv način ulaganja proširio se i na Italiju. Naime, banka Credito Emiliano u skladištu je pored Milana pohranila tone kolutova parmezana, koje drži kao kolateral za odobrene kredite proizvođačima sira. Rezultat je to teškoća tih proizvođača u doba krize, zbog čega je finansiranje na temelju sira lani poraslo za 10 odsto.
No, finansiranje na temelju fine hrane nije rijetkost u Italiji i datira još iz 90-ih godina. Italijanska ministarka poljoprivrede, pak, lani je izjavila kako ne bi bilo loše za kolateral uzimati pršut i skupa vina, uzimanje hrane zasad je još uvijek stvar nužde, a ne izbora.
Ipak, banke kao jemstvo prihvaćaju parmezan, šampanjac, te kakao, šećer, soju, kavu i šafran.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ovo jemstvo koje su banke počele uzimati u vidu vina,pršuta itd.je jako zanimljivo.Valjda prošire i na cjepanice ogrevnog drveta.