PARIZ, Donji dom francuskog parlamenta usvojio je danas u završnom čitanju prijedlog zakona o reformi penzijskog sistema, koji je izazvao masovne proteste širom zemlje.
Ovim je uklonjena posljednja pravna prepreka, poslije čega prijedlog može da postane zakon.
Nacionalna skupština usvojila je reformu o podizanju starosne granice za odlazak u penziju sa 336 glasova “za” i 233 “protiv”. Granica će biti podignuta sa 60 na 62 godine, a za punu državnu penziju sa 65 na 67 godina.
Opoziciona Socijalistička partija saopštila je da će uložiti žalbu francuskom ustavnom savjetu, koji tek treba da objavi mišljenje o legalnosti reforme.
Predsjednik Nikola Sarkozi sada treba da potpiše zakon i da on bude objavljen u službenom glasniku, što bi, prema najavama zvaničnika, moglo da se desi oko 15. novembra.
Sindikati su za sutra zakazali novi štrajk, a planirano je da protestne šetnje budu održane u više od 100 gradova. Sljedeći datum “porodičnih protesta” je 6. novembar.
Sarkozijeva Vlada uzdržala se od javnog izražavanja zadovoljstva povodom usvajanje reforme, svjesna činjenice da zakon nema podršku građana.
Žan Leoneti iz Sarkozijeve stranke UMP rekao je da usvajanje zakona “nije pobjeda većine nad opozicijom, niti pobjeda parlamenta nad ulicom, nego trijumf javnog interesa”.
Sarkozijeve pristalice ukazuju na jenjavanje štrajkova u ključnim sektorima, poput industrije za preradu i distribuciju goriva, i tumače to kao dokaz da je radnički protest propao.
U demonstracijama od početka septembra učestvovalo je ukupno preko milion ljudi, a za to vrijeme podrška Sarkoziju među građanima pala je na manje od 30 odsto.