SARAJEVO, Parlamentarna skupština BiH nema odgovarajuću ulogu u donošenju budžeta BiH i kontroli trošenja budžetskih sredstava, istaklo je danas u Sarajevu više članova Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.
U raspravi o izvještaju o izvršenju budžeta institucija BiH i međunarodnih obaveza za 2015. godinu poslanik SNSD-a Dušanke Majkić istakla je da je parlament BiH jedini koji samo usvaja budžet, a da se sve ostalo, uključujući planiranje trošenja i prestrukturisanje budžetskih sredstava, odvija mimo njega.
“Šta se dešava sa budžetom kad se usvoji u parlamentu, to niko ne zna”, upozorila je Majkićeva ocijenivši da Parlamentarna skupština treba da ima uvid i kontrolu u raspoređivanje budžetskih sredstava.
Prema njenim riječima, potrebno je posebno analizirati stavke rashoda, materijalnih troškova i kapitalnih izdataka.
“Kapitalni izdaci najbolnija su tačka i problem koji se ponavlja iz godine u godinu. Od planiranih 189 miliona KM u 2015. godini izvršeno je tek 23,5 odsto”, navela je Majkićeva konstatujući da nema načina kako popraviti ovo stanje i sankcionisati odgovorne.
Majkićeva je ukazala i na problem trošenja tekućih grantova te direktnih transfera.
Poslanik SDS-a Aleksandra Pandurević ocijenila je da izvještaj pokazuje da se u BiH može racionalno raditi.
“Prvi put, možda u istoriji BiH, u jednoj godini imali smo smanjenje broja zaposlenih”, rekla je Pandurevićeva.
U raspravi o izvještaju o reviziji izvršenja budžeta institucija BiH za 2015. godinu Majkićeva je konstatovala da iz godine u godinu u BiH raste broj preporuka Kancelarija za reviziju institucija, a sa njima i finansijska nedisciplina.
“Nivo realizacije finansijskih preporuka kreće se između 50 i 60 odsto, što je vrlo nisko, dok u zemljama koje drže do toga stepen realizacije iznosi 90 odsto”, istakla je Majkićeva kritikujući što u revizorskim izvještajima nije konstatovana razlika između usvojenih budžeta i njihove realizacije.
Damir Bećirović iz DF-a ocijenio je da Predsjedništvo i Parlamentarna skupština imaju samo fiktivnu ulogu u usvajanju budžeta i da se potrošnja odvija mimo njih.
“Izvještaji revizije samo su predstava za javnost jer ne postoje sankcije za odgovorne rukovodioce”, dodao je Bećirović i založio se za pooštravanje zakona koji se tiču odgovornosti političara za trošenje javnih sredstava.
Poslanik SBB-a Mirsad Isaković zatražio je sistemsko rješavanje problema institucija koje iz godine u godinu ponavljaju greške, dok je Salko Sokolović iz SDA ocijenio da su, kada su u pitanju finansije, uloge u BiH zamijenjene i da Savjet ministara upravlja Parlamentarnom skupštinom, a ne obrnuto.
U raspravi je istaknuta potreba aktivnije uloge parlamenta BiH u kontroli trošenja javnih sredstava i donošenju zakonskih rješenja koja bi sistemski riješila bar dio preporuka revizora.
Kancelarija za reviziju institucija BiH izvršila je u 2015. godini finansijsku reviziju 74 institucije BiH, od kojih je 67 dobilo pozitivno mišljenje, među njima i 40 institucija koje u dobile pozitivno mišljenje sa skretanjem pažnje, dok je pet dobilo mišljenje sa rezervom i jedna sa skretanjem pažnje.
Komisija je danas prihvatila izvještaje o izvršenju budžeta BiH i o reviziji izvršenja budžeta za BiH za 2015. godinu, kao i izvještaj o praćenju realizacije preporuka revizije učinka. Srna